Reklama

Ruszył program "Wspieraj Seniora" w Gminie Ustrzyki Dolne

Opublikowano: 26 listopada 2020 08:00
Autor: Asia Paś | Zdjęcie: Archiwum

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

wiadomosci Gmina Ustrzyki Dolne przystąpiła do programu „Wspieraj seniora" ogłoszonego przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

Celem programu jest zapewnienie usługi wsparcia Seniorów w wieku 70 lat i więcej, którzy w obowiązującym stanie epidemii zdecydują się na pozostanie w domu i nie są w stanie np. poprzez wsparcie rodziny zabezpieczyć sobie artykułów podstawowej potrzeby.

Usługa wsparcia będzie polegała między innymi na dostarczeniu zakupów obejmujących artykuły podstawowej potrzeby, w tym artykuły spożywcze, środki higieny osobistej. Koszty zakupów pokrywa Senior.

Program adresowany jest do:

1. osób w wieku 70 lat i więcej, które pozostaną w domu w związku z zagrożeniem zakażeniem COVID – 19;

2. w szczególnych przypadkach osoby poniżej 70 roku życia.

Realizacja usługi wsparcia w postaci dostarczenia zakupów nie przysługuje osobie, która korzysta z usługi opiekuńczych, bądź specjalistycznych usług opiekuńczych. Udzielenie pomocy w ramach programu nie zależy od kryterium dochodowego.

Jaki jest mechanizm programu?

Zadzwoń na ogólnopolską infolinię 22 505 11 11, która została uruchomiona w ramach programu Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów i zgłoś swoje potrzeby. Infolinia działa od poniedziałku do niedzieli w godzinach od 8:00 do 21:00.

Pamiętaj żeby zapisać datę i godzinę kiedy dzwoniłeś. Dzięki tym informacjom będziesz mógł później zweryfikować czy na pewno kontaktuje się z Tobą pracownik Ośrodka Pomocy Społecznej. 

Osoba przyjmująca na infolinii zgłoszenie przekieruje Twoją prośbę o pomoc do Miejsko – Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Ustrzykach Dolnych przez system Centralnej Aplikacji Statystycznej.

Pracownik Ośrodka skontaktuje się z Tobą telefonicznie. W celu weryfikacji poda datę i godzinę Twojego zgłoszenia. Jeżeli podczas rozmowy telefonicznej osoba, która do Ciebie zadzwoni nie poda prawidłowej daty i godziny Twojego zgłoszenia bądź czujny – to może być oszust.

Następnie pracownik Ośrodka zweryfikuje Twoje zgłoszenie i ustali kto i w jakiej formie będzie mógł Ci pomóc. Usługa wsparcia może polegać na dostarczeniu zakupów, zgodnie ze wskazanym przez Ciebie zakresem, obejmującym artykuły podstawowej potrzeby, w tym artykuły spożywcze, środki higieny osobistej.

Możesz również poprosić o pomoc np. w sprawach urzędowych (jeśli ich zakres nie wymaga Twoich upoważnień lub udostępniania danych wrażliwych). Pamiętaj, że zakres pomocy jest ograniczony tzw. dystansem sanitarnym. Nie możesz zatem poprosić np. o usługę sprzątnięcia mieszkania.

W dalszej kolejności pracownik Ośrodka poda dane osoby, która przyjdzie do Ciebie w celu pomocy oraz datę. Seniorze pamiętaj o zapisaniu numeru do MGOPS  w Ustrzykach Dolnych oraz danych osoby, która do Ciebie przyjdzie.

W razie wątpliwości zadzwoń do Miejsko – Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Ustrzykach Dolnych tel.13 461 18 68.

Wyznaczona przez MGOPS osoba przyjdzie do Twojego miejsca zamieszkania. W celu weryfikacji poda imię i nazwisko. W przypadku pomocy w formie zrobienia zakupów pieniądze przekazujesz przed dokonaniem zakupów. Zasady i sposób rozliczania ustali indywidualnie Ośrodek Pomocy Społecznej, podczas pierwszego kontaktu z Tobą. 

Pamiętaj o zachowaniu zasad bezpieczeństwa: noś maseczkę, zachowuj dystans, w miarę możliwości używaj rękawiczek jednorazowych. Odbierasz zakupy od osoby, która Ci pomaga z zachowaniem zasad bezpieczeństwa: noś maseczkę, zachowuj dystans, w miarę możliwości używaj rękawiczek jednorazowych.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.