reklama

Politechnika Rzeszowska zainicjowała starania o ustanowienie przez Sejm RP roku 2022 Rokiem Ignacego Łukasiewicza - patrona Uczelni

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Politechnika Rzeszowska zainicjowała starania o ustanowienie przez Sejm RP roku 2022 Rokiem Ignacego Łukasiewicza - patrona Uczelni - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościZbliża się dwusetna rocznica urodzin i sto czterdziesta rocznica śmierci Ignacego Łukasiewicza. W związku z tymi rocznicami Politechnika Rzeszowska postanowiła oddać hołd swojemu patronowi, jednemu z najwybitniejszych naukowców w Polsce, którego przełomowe odkrycia przyczyniły się do światowego rozwoju przemysłu naftowego.
reklama

Senat Politechniki Rzeszowskiej na posiedzeniu 28 stycznia br. jednogłośnie podjął uchwałę w sprawie poparcia działań w kierunku ustanowienia przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej roku 2022 rokiem Ignacego Łukasiewicza.

Senat w tej samej uchwale pozytywnie zaopiniował i poparł wniosek o zwrócenie się do prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i Kapituły Orderu Orła Białego o odznaczenie pośmiertnie Ignacego Łukasiewicza Orderem Orła Białego.

Ignacy Łukasiewicz urodził się 8 (lub 23) marca 1822 r. w Zadusznikach (powiat mielecki), a zmarł 7 stycznia 1882 r. w Chorkówce (powiat krośnieński). Ten wielki i światły Polak przez całe życie był związany z Podkarpaciem, położył nieocenione zasługi w jego rozwoju.

reklama


Był działaczem niepodległościowym i społecznikiem, farmaceutą, konstruktorem pierwszej na świecie lampy naftowej, wybitnym przedsiębiorcą, twórcą jednej z najstarszych na świecie kopalni ropy naftowej, pionierem przemysłu naftowego w Europie.

To z jego inicjatywy powstały jedne z najstarszych na świecie spółki i kopalnie ropy naftowej w rejonie Gorlic, Jasła i Krosna. W 1854 r. założył jedną z najstarszych na świecie, pierwszą w Europie kopalnię ropy naftowej w Bóbrce koło Krosna (spółka naftowa Klobassa-Trzecieski-Łukasiewicz), która jest czynna do dzisiaj.

W 1857 r. otworzył rafinerię w Klęczanach koło Nowego Sącza. Skonstruowana przez Ignacego Łukasiewicza lampa rozświetliła wystawę lwowskiej apteki, a 31 lipca 1853 r. przyjęto jako oficjalną datę narodzin przemysłu naftowego w świecie.

reklama

Propagował budowę szkół i szpitali, dróg i mostów, osobiście finansował wiele inicjatyw. Walczył z biedą i problemami społecznymi, tworzył kasy zapomogowe i fundusze emerytalne. W 1873 r. papież Pius IX za działalność charytatywną nadał mu tytuł Szambelana Papieskiego i odznaczył go Orderem Św. Grzegorza. Pod koniec życia został wybrany do Sejmu Galicyjskiego. Był honorowym obywatelem Jasła i Krosna.

Przyjmując w 1974 r. imię Ignacego Łukasiewicza, najstarsza i jedyna na Podkarpaciu uczelnia techniczna - Politechnika Rzeszowska złożyła tym samym Wielkiemu Synowi tej Ziemi hołd, doceniając Jego wkład w rozwój polskiej i światowej petrochemii, nie pomijając faktu, że był człowiekiem wrażliwym na krzywdę ludzką, patriotą i filantropem.

źródło: Politechnika Rzeszowska

reklama

 

 

 

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama