Reklama

Początki Chatki Puchatka [VIDEO]

Opublikowano: 19 października 2020 04:30
Autor: Asia Paś | Zdjęcie: Ola Troszczyńska

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

wiadomosci Wszyscy znamy Chatkę Puchatka. Znają ją z mediów nawet Ci, którzy nigdy w Bieszczadach nie byli. W filmie możecie zobaczyć kawałek jej historii

Schronisko „Chatka Puchatka” na Połoninie Wetlińskiej było najwyżej położonym schroniskiem w Bieszczadach. Znajdowało się pod wierzchołkiem Hasiakowej Skały. Posiadało 20 miejsc noclegowych w 2 salach zbiorowych, było czynne cały rok.

Zostało wybudowane po II wojnie światowej przez wojsko i służyło za posterunek obserwacyjny. W 1956 roku budynek został przejęty przez Okręg PTTK w Rzeszowie, jednak jako całoroczny obiekt z obsługą działał dopiero od 1967 r. Pierwszym dzierżawcą schroniska był Ludwik Pińczuk.

Status własnościowy Chatki był przez wiele lat nieuregulowany, a spór sądowy o nią toczyło PTTK oraz Bieszczadzki Park Narodowy. W lipcu 2015 sąd przyznał schronisko Parkowi. Wtedy też zmieniono klasyfikacje obiektu na Schron Turystyczny BdPN. W Chatce znajduje się też sezonowa dyżurka  GOPRu.

 

 

Wiosną 2020 roku rozpoczął się remont schroniska, a właściwie jego rozbiórka i budowa nowego obiektu.  Inwestycja pochłonie 4,2 mln złotych, zaś środki pochodzić będą również z funduszy unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego oraz z budżetu państwa.

Co powstanie zamiast kultowej Chatki? O tym przekonamy się w przyszłości.

VIDEO AKF Nowa Huta

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (3)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 3 miesiące temu | ocena +0 / -0

  Kosa

  Pięknie

 • 3 miesiące temu | ocena +1 / -0

  Roztoczński

  Szacun 👍

 • 3 miesiące temu | ocena +5 / -1

  były Bieszczady

  Co by nie powstało - zniszczenia okolicy są potworne, a nazwa Bieszczadzki Park Narodowy to już kabaret.