Schronisko „Chatka Puchatka” na Połoninie Wetlińskiej było najwyżej położonym schroniskiem w Bieszczadach. Znajdowało się pod wierzchołkiem Hasiakowej Skały. Posiadało 20 miejsc noclegowych w 2 salach zbiorowych, było czynne cały rok.
Zostało wybudowane po II wojnie światowej przez wojsko i służyło za posterunek obserwacyjny. W 1956 roku budynek został przejęty przez Okręg PTTK w Rzeszowie, jednak jako całoroczny obiekt z obsługą działał dopiero od 1967 r. Pierwszym dzierżawcą schroniska był Ludwik Pińczuk.
Status własnościowy Chatki był przez wiele lat nieuregulowany, a spór sądowy o nią toczyło PTTK oraz Bieszczadzki Park Narodowy. W lipcu 2015 sąd przyznał schronisko Parkowi. Wtedy też zmieniono klasyfikacje obiektu na Schron Turystyczny BdPN. W Chatce znajduje się też sezonowa dyżurka GOPRu.
Wiosną 2020 roku rozpoczął się remont schroniska, a właściwie jego rozbiórka i budowa nowego obiektu. Inwestycja pochłonie 4,2 mln złotych, zaś środki pochodzić będą również z funduszy unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego oraz z budżetu państwa.
Co powstanie zamiast kultowej Chatki? O tym przekonamy się w przyszłości.
VIDEO AKF Nowa Huta