reklama

Niezwykłe znalezisko archeologów w Łupkowie

Opublikowano:
Autor:

Niezwykłe znalezisko archeologów w Łupkowie - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościDo niecodziennego odkrycia doszło w okolicach Łupkowa w gminie Komańcza. Naukowy z Krakowa odnaleźli i przebadali dwa cmentarze z okresu I wojny światowej.
reklama

Instytut Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego wraz z lokalnymi pasjonatami historii od 5 lat przywraca pamięć o krwawych walkach z udziałem wielu naszych rodaków, które toczyły się ponad 100 lat temu na polsko-słowackim pograniczu.

 

Celem projektu „Karpackie epizody Wielkiej Wojny” jest dotarcie do fizycznych pozostałości po walkach i przypomnienie, że była to też „nasza wojna”. W regularnych oddziałach wojsk austro-węgierskich walczyły jednostki złożone nawet w 95 % z żołnierzy narodowości polskiej rekrutowanych z terenów Podkarpacia

 

W ramach tegorocznych prac Instytut Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego podjął się wraz z gminą Komańcza poszukiwania zapomnianych miejsc pochówku żołnierzy poległych w zimowych walkach o przełęcz Łupkowską w 1915 roku. 

reklama

 

Tragiczne wydarzenia, które dotknęły okolice Łupkowa bezpośrednio po zakończeniu II wojny światowej, doprowadziły do wyludnienia niegdyś tętniących życiem wiosek. Wraz z ich mieszkańcami odeszła pamięć o żołnierzach Wielkiej Wojny oraz o miejscach ich wiecznego spoczynku. Obecnie na próżno szukać jakichkolwiek pozostałości cmentarzy w krajobrazie. Dokładniejszych danych na temat lokalizacji miejsc pochówku dostarczyli krakowskim badaczom lokalni pasjonaci historii. Ich przypuszczenia potwierdziły zarówno badania nieinwazyjne polegające na analizie cyfrowych modeli terenu okolic Łupkowa i Zubeńska, jak również georadarowe. Na tej podstawie wytypowano miejsca, w których przeprowadzono badania wykopaliskowe.

 

Jak wykazali członkowie ekspedycji, cmentarz w Łupkowie składał się z 2 sektorów, na których oddzielnie pochowano żołnierzy austro-węgierskich oraz rosyjskich. Inaczej było w Zubeńsku. Tu mogiły miały formę 4 półkoli. W trzech z nich złożono ciała żołnierzy obu walczących stron, przy których znaleziono liczne przedmioty, tj. fragmenty ekwipunku wojskowego, guziki mundurowe oraz nieliczne przedmioty osobiste.

reklama

 

źródło: KRKnews.pl

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama