Deszcz lodowy to jeden z hydrometeorów. Jest to opad atmosferyczny w postaci przezroczystych ziaren lodu o średnicy 1 - 3 mm., które powstają podczas gwałtownego zamarzania przechłodzonych kropel deszczu w czasie opadania.
Zjawisko powstaje w wyniku nietypowego rozkładu temperatury. Przeważnie im wyżej tym jest zimniej, ale wczoraj w związku z układem frontów atmosferycznych było inaczej.
Warstwa powietrza z temperaturą dodatnią miała mniejszą grubość i zalegała wyżej, a co za tym idzie przyziemna warstwa zimnego powietrza była grubsza. Dzięki temu deszcz miał szanse przynajmniej częściowo zamarznąć jeszcze w powietrzu..
Czym się różnią najczęściej występujące hydrometeory? Ziarna lodowe o średnicy 1-3 mm są to krople deszczu, które zamarzły w powietrzu. Z kolei krupy lodowe to ziarna śniegu otoczone cienką warstwą lodu. Natomiast ziarna lodu o średnicy większej niż 5 mm to grad.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.