reklama

Lodowy deszcz spadł w Bieszczadach! [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Wczoraj w Bieszczadach nie spadło zbyt dużo śniegu, ale potwierdziły się prognozy mówiące o lodowym deszczu. Jak powstaje to rzadkie zjawisko atmosferyczne?
reklama

Deszcz lodowy to jeden z hydrometeorów. Jest to opad atmosferyczny w postaci przezroczystych ziaren lodu o średnicy 1 - 3 mm., które powstają podczas gwałtownego zamarzania przechłodzonych kropel deszczu w czasie opadania.

Zjawisko powstaje w wyniku nietypowego rozkładu temperatury.  Przeważnie im wyżej tym jest zimniej, ale wczoraj w związku z układem frontów atmosferycznych było inaczej.


Warstwa powietrza z temperaturą dodatnią miała mniejszą grubość i zalegała wyżej, a co za tym idzie przyziemna warstwa zimnego powietrza była grubsza. Dzięki temu deszcz miał szanse przynajmniej częściowo zamarznąć jeszcze w powietrzu..

Czym się różnią najczęściej występujące hydrometeory?  Ziarna lodowe o średnicy 1-3 mm są to krople deszczu, które zamarzły w powietrzu. Z kolei krupy lodowe to ziarna śniegu otoczone cienką warstwą lodu. Natomiast  ziarna lodu o średnicy większej niż 5 mm to grad.

 

 

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama