Nadleśnictwo Baligród wraz ze Środowiskowym Domem Samopomocy z siedzibą w Nowosiółkach gościło w Dolinie Rabskiego Potoku uczestników czterech placówek z terenu Podkarpacia.
Nadrzędnym celem organizacji V edycji wydarzenia było przybliżenie środowiska leśników oraz ich działań w kontekście udostępniania obiektów, ale również bogatej oferty edukacyjnej przygotowanej przez Lasy Państwowe. Zwrócono też uwagę na walory zdrowotne i terapeutyczne jakie posiada las.
Ideą organizacji wydarzenia była również odpowiedź Lasów Państwowych na rosnące zainteresowanie osób z niepełnosprawnościami pracą leśnika nie tylko w teorii, ale przede wszystkim w praktycznym wymiarze. Wieloletnia współpraca oparta na realizacji wielu inicjatyw (np. Sprzątanie Świata, Dzień Drzewa) zdaniem terapeutów przynosi pozytywne skutki w relacjach natura-człowiek.
Impreza „W cztery strony świata” miała miejsce na terenie Nadleśnictwa Baligród w leśnictwie Czarne na obszarze tzw. Doliny Rabskiego Potoku, gdzie umiejscowione są obiekty wypoczynkowo-rekreacyjne w tym utwardzone ścieżki edukacyjne. Rozpoczęcie wydarzenia miało miejsce przy wiacie turystycznej. Wszystkich uczestników przywitali wspólnie organizatorzy - Edyta Wasylewicz - dyrektor ŚDS w Nowosiółkach wraz z Nadleśniczym Nadleśnictwa Baligród - Wojciechem Głuszko.
Kolejnym punktem wydarzenia była wędrówka po Rabskiej Dolinie. W tym celu uczestników podzielono na grupy wg. przynależności do ośrodka. Każda grupa miała do dyspozycji leśnika - przewodnika.
Wędrówka, tak jak hasło wydarzenia, odbyła się w 4 kierunkach, a dokładnie, odbyło się przejście do kamieniołomu „grubego” i rezerwatu „Gołoborze”, ścieżką geologiczną do kamieniołomu „drobnego”, ścieżką utwardzoną w kierunku łąk porośniętych zimowitem jesiennym oraz ścieżką utwardzoną - fragment „Kamienna Góra” przez unikatowy w skali Bieszczadów bór jodłowo-świerkowy porastający gołoborza Łuski Bystrego. Uczestnicy podczas wędrówki mogli zapoznać się z aspektami gospodarki leśnej w kontekście ochrony przyrody, ochrony walorów krajobrazowych i kulturowych, a także geologii terenu
– relacjonuje Ewa Wydrzyńska-Scelina.
Po ponad godzinnym marszu wszyscy ponownie spotkali się przy wiacie na wspólnym posiłku, po którym miał miejsce kolejny punkt programu czyli „Jak drwal z leśnikiem” – pokaz ścinki i legalizacji drewna. Ta część wydarzenia również wywołała ogromne emocje oraz zainteresowanie uczestników. Całe postępowanie, czyli podjęcie decyzji o wycince konkretnego drzewa, szacunki brakarskie, przygotowanie stanowiska oraz przeprowadzenie ścinki zgodnie z zasadami BHP, a także legalizacja drewna przez leśniczego i kontrola takiego sortymentu, zostały opatrzone komentarzem inżyniera nadzoru Teodora Fursa
– dodaje.
Kolejnym etapem wydarzenia była organizacja prostych zabaw polegający między innymi na „toczeniu wałka” na czas oraz sprawdzenie celności uczestników.
źródło: Nadleśnictwo Baligród