Żurawie to duże ptaki występujący na terenie Europy i Azji. Osiągają wysokość około 130 cm, a rozpiętość ich skrzydeł może sięgać 2,5 metra przy wadze 5-6 kg.
Najczęściej zamieszkują okolice jezior i starorzeczy. Żurawie po dobraniu się w pary, pozostają sobie wierne do końca życia.
Wszędzie na świecie, gdzie występują żurawie, są zawsze przez miejscową ludność szanowane i podziwiane. Kojarzy się je z wiernością małżeńską i odradzaniem się przyrody po zimie.
We wrześniu i w październiku na niebie możemy zobaczyć klucze żurawi zmierzających na południe. Lecące stada wcześniej można usłyszeć niż zobaczyć. To za sprawą klangoru, czyli dźwięków wydawanych przez te piękne ptaki.
Jeszcze niedawno żurawie odlatywały do Hiszpani i Portugalii. Jednak ostatnio coraz częściej zimują w Niemczech, a nawet w Polsce. Wszystko to za sprawą ocieplenia zmian klimatu.
Te zmiany powodują, że zimy na południu oraz zachodzie Polski są bardziej łagodne. Dlatego żurawie zimują właśnie tam. Ciągnie to za sobą wiele korzyści.
Żurawie są bliżej swoich gniazd. Zamiast pokonywać kilka tysięcy kilometrów, pokonują tylko kilkaset. Dzięki temu tracą o wiele mniej energii.
Potrzebują też mniej czasu na zregenerowanie po podróży. Mają więcej siły na wiosenne walki i wcześniej mogą przystąpić do lęgów.
Za jakiś czas może tak się stać, że klucze żurawi na jesiennym (i wiosennym) niebie staną się wielką rzadkością. Wtedy większość z nas wcale nie będzie ich widywać.
CZYTAJ TAKŻE: Policja apeluje do grzybiarzy o rozwagę