reklama

Farma wiatrowa PGE Galicja. Turbina wiatrowa jako ekologiczny sposób pozyskania energii

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościW 2009 roku w województwie podkarpackim uruchomiona została jedna z największych na terenie województwa farma wiatrowa. Farma ze względu na swoje rozmiary znajduje się na terenie dwóch gmin: Orły i Żurawica w miejscowościach Hnatkowice i Orzechowce.
reklama

Powstanie farmy wiatrowej poprzedziły wieloletnie starania. Konieczne było ustalenie miejsca o najkorzystniejszych warunkach wiatrowych. Badania terenowe pomiaru wiatrów trwały dwa lata, w efekcie wybrano wspomniane dwie miejscowości jako najdogodniejszą lokalizację inwestycji.

W związku z ciężarem i gabarytami elementów elektrowni wiatrowej, dużym przedsięwzięciem logistycznym był transport. Konieczne było stworzenie nowej infrastruktury drogowej, w ramach której wybudowano kilka kilometrów tymczasowych dróg dojazdowych o odpowiednich szerokościach i wytrzymałości oraz spadkach podłużnych nieprzekraczających 4,5%. Do celów transportowych konieczne było również  dostosowanie dojazdowych dróg powiatowych.


Fundamenty powstały we wrześniu.  W fundamencie o kształcie ośmiokąta wpisanego w koło o średnicy 18,0 m, zatopiony jest  kotwiący pierścień stalowy o średnicy 4 m i wadze 17,7 ton. Fundament powstał z betonu C 30/37 w ilości ok. 395 m3. Wraz z końcem miesiąca rozpoczął się montaż wiatraków. Wieża elektrowni wiatrowej składa się z czterech segmentów stalowych, o rurowej konstrukcji, łączonych z pierścieniem kotwiącym i pomiędzy sobą za pomocą śrub M36 –  po 140 sztuk na jedno połączenie. Średnica masztu przy podstawie wynosi 4,36 m, a przy głowicy –  2,30 m. Rurowe segmenty masztu (z blachy stalowej grub. 28 do 40 mm) zakończone są pierścieniami połączeniowymi o grubości 130 mm. Łączna waga zmontowanego masztu wynosi 203 tony. Następnie na maszcie zamontowana została gondola typu GAMESA G87 o wadze 70 ton.

Montaż każdego z wiatraków od EW1 do EW5 trwał jeden dzień (od godz. 8.00 do 21.00). Elektrownie wiatrowe montowane były za pomocą dźwigu samojezdnego gąsienicowego o maksymalnym udźwigu 500 ton i wysięgniku długości 140 m. Montaż mechaniczny sześciu turbin elektrowni wiatrowych, jak i prace rozruchowe zostały ukończone 9 kwietnia 2009 roku, następnie farma została przekazana do eksploatacji. 

reklama

Wysokość od fundamentu do wierzchu turbiny – 87 m

Wysokość od pierścienia do końca śmigła ustawionego w pozycji horyzontalnej – 121,5 m

Wysokość jw., lecz do poziomu przyległego terenu to ok. 123 m

Ciężar całkowity (maszt, turbina, rotor ze śmigłami) – ok. 310 ton.

Grupa kapitałowa PGE jest obecnie największym producentem zielonej energii w Polsce. Posiada 20 farm wiatrowych, 29 elektrowni wodnych, 4 elektrownie szczytowo-pompowe oraz 5 farm fotowoltaicznych. Łączna moc zainstalowana wszystkich obiektów wynosi 2415,48 MW.

Moc zainstalowana farm wiatrowych PGE wynosi 772,39 MW. Obecnie PGE posiada około 11% udziału zainstalowanych mocy w farmach wiatrowych w Polsce. W tej chwili jest 342 wiatraki należące do PGE. Grupa dysponuje zamrożonymi projektami wiatrowymi o mocy około 150 MW w bardzo dobrych lokalizacjach, z czego większość znajduje się województwach pomorskim i zachodniopomorskim. Nowelizacja tak zwanej ustawy odległościowej pozwoli PGE odmrozić te projekty i zrealizować zaplanowane wcześniej inwestycje wiatrowe.

reklama

W 2021 roku farma wiatrowa Galicja wyprodukowała 22 265 MWh, co pozwoliło zaspokoić zapotrzebowanie na energię elektryczną około 9000 gospodarstw domowych, czyli miasta wielkości Ropczyc.

Na farmie wiatrowej Galicja znajduje się sześć turbin. Moc pojedynczej turbiny to 2 MW, wysokość wieży do piasty to 78 m, średnica wirnika 87 m. 

Jak działa turbina wiatrowa

Turbina wiatrowa jest niezbędna, aby móc korzystać z odnawialnej energii wiatru. Zamienia ona energię kinetyczną wiatru w pracę mechaniczną, dzięki czemu wytwarza się energia elektryczna. Sama turbina wiatrowa składa się z takich elementów, jak wirnik, łopaty wirnika i gondola, w której znajduje się generator. W gondoli znajdują się również sterowniki, które odpowiedzialne są za to, aby wirnik obracał się prostopadle do kierunku wiatru, a jego energia kinetyczna mogła zostać przetransportowana do generatora. Z kolei układ hamulcowy odpowiada za bezpieczeństwo turbiny wiatrowej podczas zbyt silnych wiatrów.

Wg pomiarów nowoczesna turbina wiatrowa o nominalnej mocy 2MW, zainstalowana na obszarze o średnich parametrach wiatru zmniejsza emisję dwutlenku węgla, który powstałby przy produkcji energii z innych, konwencjonalnych elektrowni, o ponad 4 500 ton rocznie.

reklama
Artykuł pochodzi z portalu korsosanockie.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama