Procedura uodparniania lisów będzie przeprowadzana (w zależności od terenu) poprzez wykładanie ręczne i samolotowe zrzuty szczepionki doustnej. Akcja ta ma potrwać do 3 października 2023 r.
Płynna szczepionka znajduje się w blistrze wewnątrz przynęty, która ma intensywny, specyficzny zapach i jest koloru zielono - brązowego. Średnica przynęty to kilka centymetrów.
W okresie szczepienia lisów i kilka dni po zaleca się zachować ostrożność w czasie pobytu na terenach leśnych, przyleśnych i polach. Kiedy trafimy na przynętę pamiętajmy o odpowiednich środkach ostrożności:
- nie należy jej podnosić ani dotykać - przynęta zawiera szczepionkę przeznaczoną wyłącznie dla lisów, a przeniesienie ludzkiego zapachu spowoduje, że lisy jej nie zjedzą
- jeśli dojdzie do kontaktu z przynętą należy natychmiast dokładnie umyć ręce mydłem i wodą
- w przypadku kontaktu z ukrytą w przynęcie szczepionką należy skonsultować się z lekarzem
Ponadto informujemy, że ze względu na stwierdzenie martwego lisa chorego na wściekliznę w miejscowości Polana, położonej w gminie Czarna, Powiatowy Lekarz Weterynarii wyznaczył obszar zagrożony wścieklizną obejmujący tereny następujących miejscowości:
- w gminie Czarna: Czarna Dolna, Czarna Górna, Lipie, Paniszczów, Polana, Rosochate, Rosolin, Serednie Małe, Wydrne w gminie Czarn
- w gminie Lutowiska: Skorodne
Przestrzegamy przed kontaktem z lisami, szczególnie tymi, które wydają się oswojone.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.