Dziś obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Święto upamiętnia żołnierzy tzw. drugiej konspiracji, którzy stanowili partyzancki, antykomunistyczny ruch niepodległościowy, walczący o suwerenność Polski i uniezależnienie jej od wpływów ZSRR.
Data nawiązuje do wydarzeń z 1 marca 1951 roku. To tego dnia w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, zostali rozstrzelani przywódcy IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – prezes WiN ppłk Łukasz Ciepliński („Pług”, „Ludwik”) i jego najbliżsi współpracownicy: Adam Lazarowicz, Mieczysław Kawalec, Józef Rzepka, Franciszek Błażej, Józef Batory i Karol Chmiel. Ich ciała zakopalo w nieznanym miejscu.
Inicjatywę ustawodawczą w zakresie uchwalenia święta podjął prezydent Lech Kaczyński, który w lutym 2010 roku napisał:
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie ojczyzny.
Tę ideę podtrzymał kolejny prezydent Bronisława Komorowskiego. O upamiętnienie Żołnierzy Wyklętych ubiegał się również ówczesny prezes IPN Janusz Kurtyka. Święto zostało wprowadzone ustawą z 3 lutego 2011 roku.
Od 10 lat w wielu miastach Polski uroczyście oddawano hołd żołnierzom walczącym o niepodległość Polski po zakończeniu II wojny światowej. Także na Podkarpaciu odbywały się podniosłe uroczystości.
W tym roku ze względu na pandemię obchody święta będą bardziej kameralne. W stolicy naszego województwa po mszy świętej w intencji żołnierzy wyklętych marszałek Władysław Ortyl i przewodniczący sejmiku województwa podkarpackiego wraz z delegacją złożą kwiaty przed Pomnikiem Żołnierzy Wyklętych przy al. Łukasza Cieplińskiego w Rzeszowie.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.