W ubiegły czwartek ogłoszona została dodatkowa forma pomocy rządu dla rodziców dzieci szkolnych.
Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że nowa forma pomocy nie będzie dostępna dla wszystkich rodziców. Dodatkowy zasiłek będą mogli otrzymać wyłącznie ci, których dzieci uczą się w szkole w trybie nauki zdalnej.
"W przypadku kiedy szkoła będzie podlegała procedurze zdalnego nauczania będzie możliwość korzystania z zasiłku opiekuńczego przez tych rodziców, którzy sobie tego zażyczą" - tłumaczył szef rządu
Dodatkowy zasiłek jest niejako przedłużeniem funkcjonującego od marca br.
W marcu, w związku z epidemią COVID-19, rząd umożliwił korzystanie z dodatkowego zasiłku opiekuńczego rodzicom, którzy musieli zaopiekować się dzieckiem w czasie, gdy zajęcia w szkołach, przedszkolach i żłobkach były zawieszone. Początkowo dodatkowy zasiłek był przyznany na 14 dni, jednak rząd sukcesywnie przedłużał czas jego obowiązywania aż do 26 lipca.
W perspektywie wygaśnięcia przepisów, ustawę znowelizowano, tak, aby zasiłek, w razie potrzeby, mógł być wypłacany również w nowym roku szkolnym.
Rodzice uczniów, którzy będą uczyć się w trybie zdalnym, będą mogli liczyć na 80% wysokości wynagrodzenia.
Obecnie rodzice mogą korzystać z ogólnych przepisów dotyczących zasiłku opiekuńczego przyznawanego zgodnie z przepisami ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.
Taki zasiłek – w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, a także w przypadku choroby niani – przysługuje ubezpieczonemu rodzicowi dziecka do lat 8 przez łączny okres 60 dni w roku (na wszystkie dzieci). Zasiłek opiekuńczy w wymiarze 60 dni w roku przysługuje również w przypadku choroby dziecka do ukończenia 14 lat.
żródło: PAP