reklama
reklama

Czy w Baligrodzie powstanie Dom Pomocy Społecznej? Jest decyzja!

Opublikowano:
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Jedną z inwestycji na terenie Gminy Baligród jest budowa Domu Pomocy Społecznej w Baligrodzie. Postanowieniem Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Lesku z dnia 22.06.2020r. budowa musiała rozstać wstrzymana. Co dalej?
reklama

4 stycznia 2020 roku w Urzędzie Gminy w Baligrodzie została podpisana umowa na wykonanie zadania pn. „Rozbudowa, przebudowa i nadbudowa budynku dawnej szkoły oraz zmiana sposobu użytkowania na dom pomocy społecznej”. Wstępny koszt realizacji inwestycji został oszacowany na  6 190 00 zł. 

 

Wstrzymanie budowy

 

Prace ruszyły, jednak po pewnym czasie musiały zostać przerwane. 22 czerwca 2020 roku Powiatowy  Inspektor Nadzoru Budowlanego w Lesku nakazał Gminie Baligród wstrzymać roboty budowlane przy przebudowie, rozbudowie i nadbudowie budynku dawnej szkoły, który miał się zmienić na dom pomocy społecznej. Taka decyzja została podjęta w związku z wykonywaniem prac w sposób istotnie odbiegający od ustaleń i warunków określonych w pozwoleniu na budowę udzielonym 24.04.2017 roku przez Starostę Leskiego. Inwestor w ciągu siedmiu dni miał wykonać zabezpieczenie terenu budowy i obiektu dla osób postronnych.

 

W uzasadnieniu Podkarpackiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego czytamy:

 

W dniu kontroli stwierdzono, że na budowie  znajduje się dziennik budowy z dnia 19.06.2019r. wydany przez Starostwo Powiatowe w Lesku. Organ I instancji podał, że stan zaawansowania robót na dzień kontroli jest następujący: dokonano rozbiórki całego byłego budynku dawnej szkoły łącznie z jego fundamentami oraz wykonano wykop pod cały obiekt objęty pozwoleniem na budowę z dnia 24.04.2017r.

 

Stanowisko organu prowadzącego

 

Organ powiatowy podał, że kierownik budowy – Józef Trybus oświadczył, iż wykonuje roboty zgodnie z pozwoleniem. Przedstawiciel Gminy Baligród Krzysztof Tokarz w świetle istniejących dokumentów podtrzymał jego stanowisko. Starostwo stwierdziło, że inwestor zamiast przebudowywać, rozbudowywać i nadbudowywać istniejący budynek dawnej szkoły, dokonał rozbiórki całego budynku wraz z wszystkimi elementami łącznie z jego fundamentami.  

 


 

Czy dalsze prace przy budowie DPS-u są możliwe?

 

W rozpatrywanej sprawie projekt budowlany przewidywał uprawienie do wykonania robót budowlanych obejmujących przemurowanie ścian parteru i wykonanie nowych fundamentów budynku dawnej szkoły, które projektant zakwalifikował jako zmiany nieistotne. W zakresie charakterystycznych parametrów obiektu budowlanego nie stwierdzono zmian.

 

Należy stwierdzić, że inwestycja realizowana jest zgodna z decyzją o pozwoleniu na budowę i zatwierdzonym tą decyzją projektem budowlanym. Wobec przytoczonych ustaleń można stwierdzić, że wstrzymanie robót budowlanych, nie znajduje uzasadnienia w stanie faktycznym. W tej sytuacji zaskarżone postanowienie wymaga wyeliminowania z obrotu prawnego

 

– czytamy w uzasadnieniu Podkarpackiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego.. 

 

Po zakończeniu prac remontowych opiekę w Domy Pomocy Społecznej znajdzie blisko trzydziestu starszych i potrzebujących wsparcia mieszkańców gminy i okolic.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE