Jak wspomina w swoich zapiskach Franciszek Kurek, jeden z założycieli Straży w Uhercach Mineralnych i jej długoletni prezes, po wielkim pożarze w 1921 roku, pod kierownictwem Wójta Stanisława Bikowskiego, zaczęto organizować w Uhercach Ochotniczą Straż Pożarną. Trwało to do roku 1924, kiedy podpisano statut i zarejestrowano jako Stowarzyszenie Wyższej Użyteczności w sądzie we Lwowie. Zakupiono sprzęt bojowy, hełmy i czapki strażackie. Sikawkę przenośną i węże ochotnicy otrzymali z powiatu. Trwało to do 1930 roku. Jednostka była już wyposażona w sprzęt bojowy, więc przystąpiono do ufundowania sztandaru.
Sztandar najprawdopodobniej wykonały siostry zakonne w Starej Wsi niedaleko Brzozowa. Po jednej stronie sztandaru znajduje się wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej a po drugiej Patron Strażaków: św. Florian. Do sztandaru dopięta jest szarfa z napisałem: "Ochotnicza Straż Pożarna w Uhercach, Założona w 1924 roku, Uskuteczniona w 1930 roku".
W pierwszych dniach września 1939 roku sztandar przechowywany był wśród chorągwi kościelnych, przez proboszcza parafii Uherce - Antoniego Ziębę. Po wkroczeniu Armii Czerwonej, sztandar w swoim domu rodzinnym ukrył Franciszek Kurek.
W pierwszym dniu Wielkanocy 1940 roku do domu Kurków wtargnęli żołnierze Armii Czerwonej i przeprowadzili rewizję. Znaleziono ukryte dwa hełmy strażackie: bojowy i ozdobny. Aresztowano Franciszka Kurka i jego wujka Stanisława Kurka( kapitana WP, uczestnika kampanii wrześniowej). Jak się okazało długo po wojnie, w domu w tym czasie ukryty był jeszcze sztandar strażacki a z obawy o bezpieczeństwo najbliższych, nikt o tym nie wiedział. Po trzech miesiącach aresztu do domu powrócił Franciszek Kurek. Stanisław Kurek został skazany przez Sowietów na karę śmierci. Zamordowano go najprawdopodobniej w Samborze.
Gdy 24 września 1979 roku zmarł Franciszek Kurek, pożegnali go wszyscy strażacy na czele ze sztandarem, którego tak bohatersko strzegł i chronił przez lata okupacji i czasy stalinowskie. Od lat 80-tych sztandar służy i bierze udział w największych uroczystościach i wydarzeniach naszej jednostki. Jednym z długoletnich sztandarowych był śp. Stanisław Twardy. W roku 2014 podczas uroczystości 90-lecia OSP Uherce Mineralne, proboszcz naszej parafii Edward Stopyra dokonał poświęcenia kopii sztandaru z 1930 roku
– mówi Edward Gocał – Prezes OSP Uherce Mineralne.
W 1974 roku mieszkańcy Uherzec Mineralnych ufundowali sztandar z okazji 50-lecia OSP. W związku z tym jednostka posiada trzy sztandary. Jednak ten z 1930 roku jest i był symbolem tradycji i wierności: Bogu, Ludziom, Ojczyźnie oraz honoru, męstwa i pomocy, którego oczekuje się od strażaków.
źródło: fanpage OSP Uherce Mineralne / Edward Gocał - Prezes OSP Uherce Mineralne