Reklama

Reklama

Czy całoroczne połączenia kolejowe wrócą w Bieszczady?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Czy całoroczne połączenia kolejowe wrócą w Bieszczady? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W Zagórzu rozmawiano o przyszłości połączeń kolejowych w Bieszczadach.

W spotkaniu, które odbyło się w poniedziałek  w reżimie sanitarnym, wzięli między innymi udział: Marszałek Województwa – Władysław ORTYL, Wicemarszałek Piotr PILCH, Starosta Sanocki - Stanisław CHĘĆ, Starosta Bieszczadzki – Marek ANDRUCH oraz Leski – Andrzej OLESIUK, Wójt Gminy Komańcza Roman BZDYK , Radni Sejmiku Województwa Podkarpackiego: Monika BREWCZAK, Adam DROZD oraz Stefan BIESZCZAD.

Obecni byli także posłowie: Piotr URUSKI i Piotr BABINETZ. Byli także przedstawiciele lokalnych samorządów, Burmistrz Miasta i Gminy Zagórz  oraz Radni Powiatu Sanockiego, szefowie spółek kolejowych m.in. Bogusław ŁOBODA – Dyrektor Podkarpackiego Zakładu Polregio i Mieczysław BOROWIEC – Dyrektor Zakładu Linii Kolejowych PLK w Rzeszowie oraz Pracownicy Urzędu Marszałkowskiego i Powiatu Sanockiego.

Podczas spotkania została poruszona min. kwestia starań o uruchomienie dodatkowych kursów pociągów osobowych na terenie powiatu sanockiego. Omawiano  wniosek Komisji Gospodarki i Infrastruktury Sejmiku Województwa Podkarpackiego, który został przyjęty, w sprawie dofinansowanie zadania z wojewódzkiego budżetu, a dotyczył Sanockiej Kolei Powiatowej mającej obsługiwać odcinek Sanok – Nowy Łupków.

Jerzy Zuba , lokalny radny oraz miłośnik kolei, przekonywał, że połączenia kolejowe mają wielką przyszłość i apelował:

 Przed nami są inwestycje drogowe, które wbrew pozorom mogą pomóc połączeniom kolejowym. Ta kolej jest tu bardzo potrzebna.

Joanna Szozda, dyrektor Departamentu Dróg i Publicznego Transportu Zbiorowego oraz jej zastępca – Zbigniew Kozak, podkreślali na spotkaniu, że priorytetem jest ustalenie tego, jakie są oczekiwania co do połączeń w Bieszczadach, na jaki okres, w jakich miesiącach i dla kogo mają być te połączenia.

źródło: Miasto i Gmina Zagórz

Stanisław Chęć – starosta sanocki poinformował, że powiat dał już ogłoszenie o zamiarze zawarcia umowy na świadczenie usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego na trasie Sanok-Łupków w okresie letnim lipiec-sierpień i chce je realizować. Stanisław Chęć mówił:

Chcemy być organizatorem letnich połączeń w 2021 roku, daliśmy ogłoszenie w tej sprawie, mamy zarezerwowane 50 tys. na ten cel w budżecie, ale szukamy też wsparcia. Chcemy teraz ustalić co z połączeniami od września? Żeby dzieci mogły koleją dojeżdżać do szkoły.

Tu w Bieszczadach, nie będzie kolei aglomeracyjnej, ale nawet tym niewielu osobom musimy zapewnić transport. Starajmy się pozytywnie podejść do tematu.

Zaś radny województwa, Stefan Bieszczad stwierdził:

Trzeba przyzwyczaić ludzi do cykliczności tych połączeń. Te połączenia muszą być stałe. Z założenia trzeba przyjąć, że ta linia nie będzie rentowna. Trzeba w tym temacie twardej polityczno-gospodarczej decyzji.

Spotkanie zakończyło się deklaracją współpracy ze strony Marszałka Władysława Ortyla oraz Wicemarszałka Piotra Pilcha, którzy zapowiedzieli gotowość działań na rzecz połączeń kolejowych na liniach 107 i 108.

Przywrócenie na tej linii stałego połączenia kolejowego przyczyniłoby się do zmniejszenia wykluczenia komunikacyjnego ludności zamieszkującej południowo-wschodnią część powiatu sanockiego, zaś w sezonie wakacyjnym  stanowiłoby rozszerzenie oferty turystycznej.

źródło: Miasto i Gmina Komańcza

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy