24 stycznia żołnierze 353 Kompanii Lekkiej Piechoty odbyli zajęcia z działań taktycznych w terenie leśnym w okolicach Baligrodu. Choć warunki pogodowe były trudne to absolutnie nie przeszkodziły dowódcy kompanii por. Karolowi Gąsiorowi przeprowadzić ćwiczeń zgodnie z założonym scenariuszem.
Głównym zadaniem leskich terytorialsów było doskonalenie umiejętności w skrytym działaniu sekcji, ćwiczenie obowiązków osób funkcyjnych w ugrupowaniu marszowym oraz praca w terenie z wykorzystaniem mapy.Wszystkie zagadnienia i założone cele zostały zrealizowane na wysokim poziomie.
Prowadzenie walki w terenie leśnym to jeden z trudniejszych tematów w czasie działań bojowych. Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej te działania i nowe kompetencje muszą opanować do perfekcji. Nasz najmłodszy rodzaj sił zbrojnych w czasie wojny będzie prowadził walkę we współdziałaniu z pozostałymi rodzajami sił zbrojnych.
Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej mają zapewnić powszechną ochronę i obronę ludności w stałych rejonach odpowiedzialności bojowej. Leska kompania w swoich działaniach taktycznych musi poznać elementy taktyki podstawowej, zarówno w terenie zurbanizowanym, jak i w terenie leśnym.
Urbanistyka terenu w stałym rejonie odpowiedzialności wymaga zróżnicowanego przygotowania do działań bojowych. Dlatego też, żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady OT pomimo panującej pandemii starają się regularnie uczestniczyć w tego typu zajęciach, aby podnosić swoje kompetencje i utrzymywać odpowiednią sprawność podczas działań operacyjnych.
W miniony weekend pododdziały Podkarpackiej Brygady OT prowadziły szkolenie podtrzymujące w ramach zajęć rotacyjnych. Z powodu pandemii, każda kompania odbyła ćwiczenia w wyznaczonych rejonach odpowiedzialności, z zachowaniem reżimu sanitarnego, zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego Wojska Polskiego.
Żołnierze 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej na co dzień niosą pomoc w szpitalach i placówkach medycznych. Organizują kordony sanitarne, mierzą temperaturę przy wejściu, jak również wspierają prace administracyjne.
Terytorialsi niosąc wsparcie dla służb medycznych, odciążają ich w wielu codziennych administracyjnych obowiązkach. Ich bezpośrednie działanie pozwala ratownikom medycznym i pielęgniarkom wykonywać czynności związane stricte z niesieniem pomocy medycznej.
W ramach operacji „Trwała odporność” codziennie blisko 30 żołnierzy 3PBOT działa w punktach pobierania wymazów na terenie całego województwa. Od 18 stycznia terytorialsi poprzez uruchomioną infolinie – 800 100 115, wspomagają kombatantów i seniorów w rejestracji do szczepień przeciw COVID – 19 i dowozie do miejsc szczepień na terenie Podkarpacia.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.