Już rok 2020 odczuliśmy w portfelach, a od 1 stycznia 2021 roku - i w kolejnych latach, obowiazywać będzie wiele nowych danin i podwyżek obecnych podatków. Jedne zafunduje nam rząd Prawa i Sprawiedliwości. Inne wynikają z prawa Unii Europejskiej.
Zobaczmy za co będziemy zmuszeni płacić.
Podatek od deszczu - o tym podatku chyba wszyscy już słyszeli. Choć ten podatek już istniał to teraz wzrośnie i obejmie swoim zasięgiem nowych odbiorców już od 2022 roku. W tej chwili tę daninę płacą głównie właściciele nieruchomości o powierzchni co najmniej 3,5 tys. mkw., zabudowanych minimum w 70 proc.
Nikt z rządu nie powiedział, że po zmianach liczba objętych nią nieruchomości wzrośnie aż 20-krotnie. Co zakładają te zmiany? Opłata obejmie właścicieli nieruchomości mających powierzchnię co najmniej 600 mkw., jeśli są w połowie zabudowane. Niewykluczone, że ta zmiana może dotknąć także mieszkańców bloków.
Ustawa o podatku cukrowym była nieoczekiwanie pierwszą, jaką w nowej kadencji podpisał Andrzej Duda. Większość przepisów w niej zawartych wejdzie w życie 1 stycznia 2021 roku. Ustawa wprowadza opłatę od napojów słodzonych, podzielonej na część stałą i zmienną.
Opłata stała wyniesie 50 gr za litr napoju z dodatkiem cukru lub substancji słodzącej, a dodatkowo 10 gr za litr napoju z dodatkiem substancji aktywnej (kofeina lub tauryna). Zaś opłata zmienna to 5 gr za każdy gram cukru powyżej 5 gram/100 ml – w przeliczeniu na litr napoju. Podatek cukrowy będzie miał obowiązek płacić podmiot, który sprzedaje napój do punktu sprzedaży detalicznej.
Opłata tzw."małpkowa" czyli od alkoholi sprzedawanych w małych opakowaniach, o objętości do 300 ml. Płacić ją będą...