reklama

Co można znaleźć w książce „Bieszczadzki Park Narodowy i Park Narodowy Połoniny - osobliwości przyrodnicze i kulturowe”?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: BdPN

Co można znaleźć w książce  „Bieszczadzki Park Narodowy i Park Narodowy Połoniny - osobliwości przyrodnicze i kulturowe”? - Zdjęcie główne

foto BdPN

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Bieszczadzki Park Narodowy wydał nową publikację popularno-naukową pt.: „Bieszczadzki Park Narodowy i Park Narodowy Połoniny - osobliwości przyrodnicze i kulturowe”.
reklama

Publikacja jest efektem polsko-słowackiej współpracy transgranicznej, a przedstawia  unikalną przyrodę dwóch przygranicznych parków narodowych sąsiadujących ze sobą po obydwu stronach polsko-słowackiej granicy.

Bogactwo flory i fauny oraz wyjątkowość przyrody nieożywionej i kultury regionu, pozwalają zrozumieć unikatowość tego obszaru – dzikiego, naturalnego, tajemniczego. Wydawnictwo dostępne jest w polskiej, słowackiej i angielskiej wersji językowej.


Książka powstała w ramach mikroprojektu pn.: Świat przyrody i kultury Karpat Wschodnich – wspólna promocja – lepsza ochrona”, współfinansowanego przez UE z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A PL-SK 2014-2020.

Wersje drukowane będą bezpłatnie przekazywane przez obydwa parki narodowe uczestnikom działań informacyjno-edukacyjnych. BdPN będzie też organizować różne działania na terenie Parku. Będzie to dodatkowa okazja, żeby książkę otrzymać. Informacje o wydarzeniach będą publikowane na stronie internetowej Parku i na profilu FB.

W tej chwili na stronie BdPN można przeczytać jedynie fragment publikacji, ale po wyczerpaniu nakładu prawdopodobnie cała książka będzie udostępniona na stronie Parku.

We wstępie do książki Dyrektor Bieszczadzkiego Parku Narodowego dr Ryszard Prędki pisze: 

Oddajemy Państwu do rąk publikację prezentującą najciekawsze zasoby przyrodnicze oraz kulturowe Bieszczadzkiego Parku Narodowego i Parku Narodowego Połoniny.

Stan zachowania przyrody po obydwu stronach granicy jest wyjątkowy, dlatego zarówno w Polsce, jak i na Słowacji są to obszary o najwyższej formie ochrony przyrody.

Międzynarodową rangę i dobrą jakość zarządzania obiektami potwierdza Europejski Dyplom Obszarów Chronionych przyznany już ponad 20 lat temu. Podkreślono tym samym szczególne i unikalne cechy tego biogeograficznego regionu nazywanego Bieszczadami po stronie polskiej i Bukowskimi Wierchami po stronie słowackiej.

Od szeregu lat nasza współpraca ma na celu taką promocję parków, by mogły być udostępniane turystycznie, przy jednoczesnym wyjaśnianiu zasad postępowania w tak cennych miejscach. Wspólnie zarządzamy szlakiem pieszym relacji Rabia Skała–Krzemieniec.

Przez przygraniczny teren przechodzą dwie ścieżki przyrodnicze wyposażone w tablice i trwałe oznakowanie w terenie. Łączy nas również jedno z najniższych zanieczyszczeń sztucznym światłem, stąd rozwijamy programy dedykowane dla obserwacji astronomicznych.

Łączy nas obecność wyjątkowych drzewostanów bukowych i bukowo-jodłowych, które nie podlegały w przeszłości użytkowaniu gospodarczemu, gdyż były objęte ochroną rezerwatową.

Ich zachowanie wraz z całym bogactwem fauny to nasz istotny wkład w dziedzictwo przyrodnicze dwóch słowiańskich narodów Europy, czy nawet dla całego świata (Światowe Dziedzictwo Przyrodnicze).

Łączy nas także czyste powietrze i krystaliczna woda stref źródlisk odpływająca w kierunku dwóch mórz. Cechuje nas też dbałość o zachowanie śladów kultury materialnej regionu (Bieszczady), czy istniejących obiektów (Połoniny).

Należy zgodzić się ze stwierdzeniem, iż wzajemne poznanie umożliwia lepszą ochronę i współpracę. Dlatego powstało to opracowanie sporządzone przez autorów, którzy swoje naukowe i zawodowe życie związali z tymi unikalnymi górami, o historii rozwoju naturalnego oraz kulturalnego nieporównywalnej z innymi miejscami.

Wspólnie z przyjaciółmi ze Słowacji zapraszamy do lektury.

 

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama