Bon turystyczny ruszył w Bieszczadach

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Bon turystyczny ruszył w Bieszczadach - Zdjęcie główne

grafika JZ

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W tym roku Bieszczady są bardzo popularnym kierunkiem wakacyjnym. Trudno o wolne miejsca noclegowe. Sprawdzamy, jakie są początki bonu turystycznego w tym regionie.

Pomimo popularności Bieszczadów do 5. sierpnia niewiele tutejszych firm dokonało rejestracji w systemie, pozwalającym na realizację bonu. Najwięcej w Polańczyku – 30, dalej w Cisnej – 8, w Lesku – 7, w Wetlinie tylko 2. Są też takie miejscowości, w których nie zrealizujesz bonu. Przynajmniej na razie.

 

 

Bon turystyczny to narzędzie, mające wesprzeć rodziny i polską branżę turystyczną, która ucierpiała w wyniku pandemii COVID-19. Dotyczy on wszystkich, którzy mają przyznane prawo do świadczenia 500+. Jest to dodatkowe jednorazowe świadczenie w wysokości 500 złotych na dziecko (1000 na dziecko z orzeczeniem niepełnosprawności), do wykorzystania w obiektach noclegowych oraz u organizatorów imprez turystycznych.

 

 

Jest on udostępniany w formie elektronicznej. To 16-cyfrowy numer, który otrzymasz po rejestracji w Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Program uruchomiony został 1.08 br. Trwa rejestracja podmiotów, jak i użytkowników.  

 

 

Zanim wyjedziesz w Bieszczady…

 

 

Aby uzyskać, to znaczy aktywować, bon należy skorzystać z Platformy Usług Elektronicznych [ZUS] i w zakładce [Ogólne] wybrać zakładkę „Polski Bon Turystyczny”, a dalej „Mój Bon”. I na tym kończy się prostota w pozyskiwaniu bonu. Aby się zalogować do PUE należy być zarejestrowanym użytkownikiem. Można to zrobić posiadając profil zaufany, kwalifikowany podpis elektroniczny lub poprzez konto w banku.  Jeśli to Ci się uda, możesz aktywować bon. Nie jest to jednak takie oczywiste. Procedura zakłada, że każdy, kto chce się ubiegać o bon jest biegły w obsłudze komputera i aplikacji internetowych.

 

 

 

„Kiedy już zalogowałam się do PUE poprzez konto bankowe, okazało się, że nie ma tam zakładki „Polski Bon Turystyczny”. Zadzwoniłam na infolinię ZUS, gdzie powiedziano mi, że mam zadzwonić na infolinię Polskiej Organizacji Turystycznej w sprawie bonu. Tam powiedziano mi, że muszę pojechać do ZUS-u i podać numer dowodu osobistego, bo nie mają go w bazie i dlatego nie jest dla mnie dostępny bon. Nie trzeba było podawać numeru dowodu podczas rejestracji w PUE. Mam daleko do ZUS i muszę brać urlop, by to załatwić.” –  komentuje mieszkanka Berezki

 

 

Baza pytań i odpowiedzi na stronie internetowej z kolei informuje, że brak zakładki „bon turystyczny” oznacza brak uprawnień do bonu i zaleca w takiej sytuacji napisanie wniosku o to świadczenie do POT.

 

 

Pewne jest też, że bonem nie zapłacisz w gospodarstwie agroturystycznym, które nie jest zarejestrowane jako przedsiębiorstwo. 

 

 

 

Strefa przedsiębiorcy

 

 

Coraz więcej przedsiębiorców rejestruje swoje obiekty. Na stronie www.bonturystyczny.polska.travel można skorzystać z wyszukiwarki przedsiębiorców, oferujących rozliczenia bonem. Mankamentem jest, że w bazie widnieją nazwy przedsiębiorstw zarządzających obiektem, a nie nazwy hoteli czy pensjonatów. Zgodnie z informacją rzecznika POT, ta sytuacja powinna zostać w najbliższym czasie zmieniona.

 

 

Zainteresowanie bonem jest bardzo duże.

 

„Mamy mnóstwo zapytań gości o to, czy akceptujemy to rozwiązanie. W naszym ośrodku dopiero dziś, 4 dni po otwarciu programu, zrealizowaliśmy pierwszą transakcję, ponieważ musieliśmy dostosować nasz system rezerwacyjny. Zastanawia nas jednak, jak będą spływały pieniądze z ZUS, czy są jakieś wymagania dodatkowe dla firm.” – mówi Jolanta Habrat, menedżerka dużego hotelu w Polańczyku

 

 

Zgodnie z oficjalnymi informacjami, przedsiębiorca ma dostać płatność za usługi w terminie 14 dni od jej wykonania i nie będzie musiał prezentować dodatkowych raportów i dokumentów.

 

 

Z informacji udzielonej przez POT wiemy, że przedsiębiorcy skarżą się też, że operacje dokonane bonem nie są ujmowane w żadnych zbiorczych zestawieniach. Weryfikacji salda można dokonać tylko przez infolinię.

 

 

Z pewnością w trakcie realizacji programu dowiemy się więcej o jego zaletach i wadach. Na pewno jest to ważne wsparcie dla rodzin, ale już teraz dowiadujemy się o próbie nielegalnego obrotu tą formą płatności za usługi. Zdarzają się w Internecie oferty sprzedaży bonu za np. 400. Za takie działanie grozi odpowiedzialność karna.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE