Reklama

Bieszczadzka Wataha działa za granicami kraju

Opublikowano: 21 stycznia 2021 08:30
Autor: Asia Paś

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

wiadomosci 92 pograniczników z Bieszczadzkiego Oddziału SG uczestniczyło w ubiegłym roku roku w działaniach międzynarodowych.

Funkcjonariusze z Podkarpacia pomagają w codziennej służbie swoim odpowiednikom z państw południa Europy, bo własnie tam występuje największe zagrożenie nielegalną imigracją.

Misje poza granicami kraju odbywają się w ramach umów międzypaństwowych, ale są także organizowane przez Europejską Agencję Straży Granicznej i Przybrzeżnej Frontex. Najważniejszym celem tych działań jest zabezpieczenie zewnętrznej granicy UE przed nielegalną migracją.

Często służby graniczne poszczególnych państw wymagają wsparcia swoich kolegów z Europy. Co ważne na misjach  polscy Strażnicy Graniczni pełnią służbę w polskich mundurach. Zabierają też ze sobą pełne wyposażenie np.  sprzęt do wykrywania fałszywych dokumentów, broń, kamery termowizyjne i samochody.

W 2020 roku  misje zagraniczne trwały od czterech tygodni do ośmiu miesięcy.  Wyjechało na nie 92 strażników granicznych z Podkarpacia. Zadania i pełniona funkcja są ściśle związane z doświadczeniem oraz wiedzą zdobytą w macierzystej placówce.

Ponad sześćdziesięciu funkcjonariuszy było zaangażowanych bezpośrednio w patrolowanie granicy, przede wszystkim w Bułgarii, Grecji oraz na Węgrzech. W  Macedonii Północnej zabezpieczano granicę z Grecją.

Podkarpaccy strażnicy graniczni byli też we Włoszech i w Hiszpanii, gdzie w roli specjalistów ds. przesłuchań ustalali kraje pochodzenia imigrantów.  Warty podkreślenia jest fakt,  że coraz większa liczba strażników granicznych z Podkarpacia z powodzeniem pełni role dowódców i koordynatorów międzynarodowych zespołów uczestniczących w misjach Frontex.

Na przejściach granicznych w Medyce i Korczowej zlokalizowane są tzw. punkty ogniskowe.  Frontex deleguje tutaj ekspertów ze służb innych państw UE. W 2020 roku było to 25 pograniczników z dziewięciu państw. Byli to głównie specjaliści od  wykrywania fałszywych dokumentów i skradzionych pojazdów.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.