reklama
reklama

Praktyczne porady na upał. Zadbaj o siebie i swoje zwierzęta

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Agnieszka Skucińska

Praktyczne porady na upał. Zadbaj o siebie i swoje zwierzęta - Zdjęcie główne

San | foto Agnieszka Skucińska

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Warto zobaczyćLetnie upały mogą być uciążliwe zarówno dla nas, ludzi, jak i dla naszych zwierzęcych towarzyszy. Warto zatem wiedzieć, jak najlepiej radzić sobie z wysokimi temperaturami, aby zapewnić sobie i naszym pupilom komfort i bezpieczeństwo.
reklama

Poniżej znajdziesz kilka porad dotyczących chłodzenia organizmu i dbania o innych w gorące dni.

Dla ludzi:

  • Pij dużo wody - podczas upałów ważne jest utrzymanie odpowiedniego poziomu nawodnienia organizmu. Pij regularnie wodę przez cały dzień, unikając napojów zawierających kofeinę lub alkohol, które mogą prowadzić do odwodnienia.
  • Unikaj aktywności na słońcu w najgorętszych godzinach - ogranicz aktywność fizyczną na zewnątrz w godzinach od 10:00 do 16:00, kiedy temperatura jest najwyższa. Jeśli musisz wyjść, ubieraj się lekko, nosząc jasne ubrania i nakrycie głowy.
  • Szukaj ochłody w klimatyzowanych pomieszczeniach - jeśli masz dostęp do klimatyzacji, spędzaj czas w chłodnym wnętrzu. Jeśli nie masz klimatyzacji, użyj wentylatora lub wietrzyka, aby zapewnić sobie przewiew.
  • Korzystaj z naturalnych metod chłodzenia - możesz schłodzić organizm, np. poprzez moczenie ręcznika w zimnej wodzie i przyłożenie go do czoła, karku lub nadgarstków. Warto również korzystać z lodowych opakowań, które można umieścić na karku lub pod pachami.
  • Odpoczywaj w cieniu - jeśli jesteś na zewnątrz, szukaj cienia, aby uniknąć bezpośredniego działania promieni słonecznych. Odpoczywaj w miejscach zacienionych lub korzystaj z parasola.

Dla zwierząt:

  • Zapewnij świeżą wodę - upewnij się, że twoje zwierzęta mają zawsze dostęp do świeżej i czystej wody. W gorące dni mogą potrzebować większej ilości płynów, aby utrzymać odpowiednie nawodnienie.
  • Nie zostawiaj zwierząt w zamkniętych samochodach - temperatura wewnątrz samochodu może szybko wzrosnąć i stanowić zagrożenie dla życia zwierząt. Nie zostawiaj ich same w pojazdach, nawet na chwilę.
  • Zapewnij cień i przewiew - jeśli twoje zwierzę przebywa na zewnątrz, upewnij się, że ma dostęp do cienia i przewiewu. Możesz postawić zadaszone schronienie lub umieścić niezbyt ciasne klatki na balkonie czy tarasie.
  • Unikaj spacerów w najgorętszych godzinach - ogranicz spacery z psem do wczesnych godzin porannych lub późnych wieczornych, kiedy temperatura jest niższa. Upewnij się, że podłoże nie jest zbyt gorące dla ich łapek.
  • Monitoruj zachowanie zwierząt - bądź czujny na oznaki przegrzania u swojego zwierzęcia, takie jak nadmierna ślinienie, osłabienie, trudności z oddychaniem czy utrata przytomności. Jeśli zauważysz takie objawy, natychmiast skonsultuj się z weterynarzem.

Pamiętaj, że naturalne metody chłodzenia organizmu mogą być skuteczne, ale nie zawsze wystarczające w przypadku silnych upałów. Jeśli odczuwasz silne dolegliwości, takie jak zawroty głowy, nudności, ból głowy lub utratę przytomności, natychmiast skonsultuj się z lekarzem.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama