Jadąc droga krajową nr 84 między Leskiem, a Ustrzykami Dolnymi, warto zatrzymać się w Stefkowej przy drewnianej cerkwi grekokatolickiej, dzisiaj kościele pw. Niepokalanego Poczęcia Najświetszej Maryi Panny.
Cerkiew została wzniesiona w latach 1836-1840, a jej fundatorem był Andrzej Górski, którego grób znajduje się obok drewnianej dzwonnicy położonej przy kościele. Świątynia została oddana pod opiekę grekokatolikom, którzy w tamtych czasach licznie zamieszkiwali te tereny, wtedy też cerkiew otrzymała wezwanie świętej Paraskewy. W 1939 roku wierni rzymskokatoliccy rozpoczęli nieopodal budowę kościoła z cegły, którego niedokończone mury można do dziś oglądać jadąc w kierunku Ustrzyk Dolnych. Po II wojnie światowej, kiedy to ludność ukraińska została licznie przesiedlona, kościół przekazano duchownym obrządku rzymskokatolickiego.
To cerkiew o konstrukcji zrębowej i ścianach pokrytych gontem z dachem kalenicowym oraz wieżą. Na dachu nawy głównej znajduje się mała wieżyczka na najmniejszy kościelny dzwon. Bryła budowli jest tradycyjnie trójdzielna. Prezbiterium na planie kwadratu z dwoma bocznymi zakrystiami. Od zachodu babiniec oraz wieża o konstrukcji słupowej. Wnętrze budowli posiada płaski strop pokryty podobnie jak ściany polichromią przedstawiającą sceny z Nowego Testamentu. Wnętrze jest przestronne z powodu dość smukłego kształtu bryły cerkwi.
Z racji wyjątkowej historii świątyni i unikalnych zabytków, jak na przykład ikonostas, opiekę nad renowacją objął wojewódzki konserwator zabytków. Obiekt włączony jest także do podkarpackiego Szlaku Architektury Drewnianej.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.