reklama
reklama

Pomnik u podnóża Tarnicy w Bieszczadach. Co symbolizuje ta rzeźba?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Marek Jurek

Pomnik u podnóża Tarnicy w Bieszczadach. Co symbolizuje ta rzeźba? - Zdjęcie główne

Pomnik u podnóża Tarnicy w Bieszczadach. | foto Marek Jurek

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Warto zobaczyć Przebywając w Wołosatem w Bieszczadach, bardzo często oprócz pięknej panoramy na Tarnicę, w oczy rzuca nam się zlokalizowany u podnóża najwyższego szczytu pomnik przypominający uskrzydlone wrota. Co symbolizuje ta rzeźba?
reklama

Wołosate to niewielka turystyczna miejscowość w Bieszczadach. Każdego roku, przede wszystkim w sezonie letnim, przyjeżdża tu rzesza osób pragnących podziwiać niesamowite krajobrazy z wysokości najwyższych szczytów, bowiem to właśnie w Wołosatem rozpoczyna się szlak na Tarnicę oraz Halicz. Będąc u podnóża tych pięknych wzniesień, nasz wzrok często kieruje się na zlokalizowaną tam rzeźbę. Co więc zatem przedstawia i symbolizuje? Pomnik „Ludziom Wolności i Solidarności z Bieszczad – Walczącym o Wolność, Godność i Suwerenną Polskę” ukazuje uskrzydlone wrota, stanowiące bramę do wolności, przez które widać najwyższy szczyt polskich Bieszczadów. Rzeźba została wykonana z naturalnych materiałów przez Piotra Zbrożka, artystę z Przemyśla.

Konstrukcja, która harmonijnie wpisuje się w krajobraz, odwołuje się do lokalnej tradycji budowlanej. Pomnik ma wielowymiarową symbolikę, łącząc w sobie między innymi aspekty historyczne – jest hołdem dla osób walczących o wolność w czasach PRL. Przedstawia ona trzy stopnie: Wiara, Nadzieja i Miłość. Otwarte drzwi to symbol Domu i Gościnności, a skrzydła – Wolności. Drzwi zwieńczone są belką oczepową zamkniętą łukiem w formie ,,oślego grzbietu”, na obu jej stronach znajdują się rozety karpackie, czyli gwiazdy heksapentalne (sześcioramienne) – element charakterystyczny dla architektury drewnianej całego łuku Karpat.

Pomnik z dębowego drewna ma wysokość ponad 6 metrów i waży ponad 10 ton. Do złączenia elementów zużyto ponad 800 kilogramów stali. Piotr Zbrożek pracował nad jego wykonaniem przez 4 miesiące.

Fot. Sławomir Kasper/IPN

Pomysł budowy pomnika w Wołosatem

Pomysł budowy pomnika zrodził się kilka lat temu. Wszystkie starania udało się doprowadzić do końca w roku okrągłej 40. rocznicy (2021 rok) podpisania porozumień ustrzycko-rzeszowskich, które zakończyły strajki rolników w Ustrzykach Dolnych i Rzeszowie. Porozumienie podpisano 19 lutego w Rzeszowie, a już 20 lutego 1981 roku akceptowano umowę między strajkującymi rolnikami, a władzami PRL w Ustrzykach Dolnych. To czwarte po Gdańsku, Szczecinie i Jastrzębiu Zdroju, porozumienie społeczne zawarte w latach 1980 i 1981. Odnosiło się do problemów wsi i rolników, ale miało również charakter egzystencjalny. Żądanie rejestracji NSZZ „Solidarność” Rolników Indywidualnych spełniono 12 maja 1981 roku.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama