W skansenie odtworzono typowe zabudowy wsi wraz z zagrodami. Podzielono go na kilka sektorów, w których można oglądać uporządkowane wg klucza etnograficznego zabytki budownictwa Bojków, Łemków, Pogórzan i Dolinian.
Najbardziej cenne obiekty w skansenie to zabytki drewnianej architektury sakralnej. Na obrzeżach skansenu jest również obszar, na którym postawiono ekspozycję maszyn i urządzeń dzięki którym pozyskiwano i przetwarzano ropę naftową.
Kolejnym sektorem na terenie skansenu jest Galicyjski Rynek. Powstał on z myślą pokazania przykładów budownictwa podkarpackich miasteczek z przełomu XIX i XX w. Jest to rekonstrukcja galicyjskiego rynku z jego funkcjami - znajduje się tutaj m.in karczma, zegarmistrz, fryzjer, poczta, apteka, urząd gminy, sklepy, zakład stolarski, szewski.
Na wizytę w Skansenie warto przeznaczyć ok. 3 godzin i potraktować ją jako spacer wśród wyjątkowych, dawnych ukraińsko – polskich wsi.
Gdzie? Sanok, ul. Aleksandra Rybickiego 3
Fot. Janusz Kipa
[Best_Wordpress_Gallery id="39" gal_title="Skansen w Sanoku"]
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.