Reklama

Reklama

Cudowne źródełko w Zwierzyniu, czyli miejsce, gdzie woda ma uzdrawiającą moc [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Warto zobaczyć

W Bieszczadach i Górach Sanocko-Turczańskich istnieje wiele takich miejsc z którymi wiąże się wiele historii i do dziś są one chętnie odwiedzane nie tylko przez turystów, pielgrzymów, ale także przez miejscową ludność. Cudowne źródełko w Zwierzyniu to miejsce, gdzie tryskająca krystalicznie czysta woda ma uzdrawiającą moc.

Źródełko znajduje się między Uhercami Mineralnymi a Myczkowcami, a dokładniej 1,5 kilometra od centrum Zwierzynia. Wiedzie do niego asfaltowa droga, którą można przebyć zarówno samochodem, rowerem jak i pieszo. Wzdłuż szlaku zielonego znajduje się czternaście stacji drogi krzyżowej wybudowanych przez Tadeusza Łukacza.

Cudowne źródełko w Zwierzyniu

Źródło otoczone jest kaplicą wybudowaną z kamienia. Przy grocie odbywają się nabożeństwa, które przyciągają rzeszę wiernych. U stóp źródełka znajduje się małe jeziorko w kształcie serca, kilkanaście kapliczek z kamienia oraz wielka figura Jezusa z rozłożonymi na znak błogosławieństwa rękami. Z tym miejscem wiąże się wiele historii i tradycji. Jedna z nich powiada, że chciano tu wybudować cerkiew klasztorną, ale kamienie, które były przygotowane do budowy w niewyjaśnionych okolicznościach zniknęły. Uznano to za znak Boży i postanowiono wybudować w tym miejscu studnię, z której pewna niewiasta wydobyła krzyż. Na pamiątkę tego niezwykłego wydarzenia wioskę nazwano Zdwiżyn od rosyjskiego Wozdwyżenje Czestnoho Kresto, czyli Podwyższenie Krzyża Świętego.

II wojna światowa spowodowała, że źródełko popadło w zapomnienie. Wcześniej, 27 września każdego roku w Święto Podwyższenia Krzyża Świętego przybywali w to miejsce pielgrzymi z całej okolicy. W latach 90. XX wieku z inicjatywy mieszkańców Zwierzynia i księdza proboszcza z Myczkowiec wzniesiono przy źródełku kaplicę przystosowaną do odprawiania nabożeństw polowych.

[Best_Wordpress_Gallery id="881" gal_title="Cudowne źródełko w Zwierzyniu - wrzesień 2022"] Według wielu historii, woda wypływająca ze źródełka ma uzdrawiając wartość. Potwierdzają to również przeprowadzone badania. Poza tym, że jest czysta, zimna i bardzo dobra w smaku, pomaga na choroby oczu, płuc i nerek oraz przy dolegliwościach trawiennych i reumatycznych. Będąc przy źródełku warto wspiąć się na wzgórze ponad grotą, gdzie znajduje się ośmiometrowy krzyż. Stamtąd możemy podziwiać piękną okolicę z rozciągającymi się łąkami i rzeką San.

Każdego roku od dziewięciu lat w piątek przed Niedzielą Palmową na drodze od wsi do źródełka odbywa się Droga Krzyżowa dla służb mundurowych z terenu województwa podkarpackiego. W ten szczególny sposób funkcjonariusze między innymi straży granicznej, służby celnej, służby więziennej, państwowej i ochotniczej straży pożarnej, straży ochrony kolei, jak również przedstawiciele Związku Harcerstwa Polskiego czy Stowarzyszenia Przewodników Turystycznych Karpaty przypominają, że są w służbie pokoju i bezpieczeństwa, dla dobra innych ludzi.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE