Nieudana „Podróż Życia” 

Pierwszy sposób. Pieszo przez bieszczadzkie lasy

Francja – to cel eskapady kolejnych nielegalnych. Pakistańczyk, dwóch obywateli pochodzących ze Sri Lanki i czterech obywateli Chin pochodzących z Tybetu zatrzymał patrol. Wszyscy zatrzymani to młodzi mężczyźni w wieku od 21 do 34 lat. 

przekraczanie-granicy-polski-chlodnia
Fot. BiOSG

W dniu 14 lipca br., patrol kontrolujący pojazdy w Lutowiskach, zatrzymał VW Tourana na warszawskich numerach rejestracyjnych. Kierowcą okazał się 20-letni Ukrainiec. Oprócz kierowcy w pojeździe znajdowało się siedmiu mężczyzn o ciemnej karnacji nieposiadających dokumentów. Cudzoziemcy przyznali się do nielegalnego przekroczenia granicy, którą przeszli pieszo. Natomiast kierowca przyznał się do zorganizowania im przerzutu. 

Miała to być ich „podróż życia”, w którą wyruszyli rok wcześniej.  Już wtedy, większość z nich opłaciła zorganizowanym grupom przestępczym koszty przerzutu do Europy. Średnio było to po 5 tys. dolarów od osoby. 

Grupy przestępcze zorganizowały im dojazd do granicy znajdującej się w Bieszczadach. Tutaj, pod osłoną nocy, pieszo przeszli przez granicę ukraińsko – polską, po czym udali się czekającego na nich samochodu. 

Patrol Straży Granicznej namierzył ich i zatrzymał godzinę po wejściu do pojazdu. 

Aktualnie, trwają czynności procesowe oraz czynności zmierzające do przekazania zatrzymanych z powrotem na Ukrainę. Zarówno wobec imigrantów jak i ukraińskiego kierowcy wszczęto postepowanie karne z art. 264 kk. 

Drugi sposób. Przekraczanie granicy polski czyli trzy dni w chłodni z arbuzami

13 lipca br., Policja przekazała zgłoszenie do Straży Granicznej z Rzeszowa – Jasionki, że na stacji paliw w miejscowości Gawłuszowice (powiat mielecki), w naczepie tira typu chłodnia wracającego z Grecji znajdują się cztery osoby. 

Okazało się, że są to młodzi Afgańczycy (18 i 19 lat), którzy od trzech dni podróżowali ukryci w ciężarówce przewożącej arbuzy z Grecji. 

przekraczanie-granicy-polski
Fot. BiOSG

W toku prowadzonego postępowania okazało się, że mężczyźni już w Grecji nielegalnie weszli się do naczepy tira. Za wskazanie tira jadącego do Europy zapłacili zorganizowanej grupie przestępczej po 3 tys. euro od osoby. Celem ich podróży miały być Niemcy, gdzie chcieli podjąć pracę zarobkową. Po zatrzymaniu, Afgańczycy zostali przebadani przez lekarza, który określił ich stan zdrowia jako dobry.

Aktualnie, prowadzone są czynności mające na celu potwierdzenie danych osobowych imigrantów oraz szczegółowe ustalenie okoliczności związanych ze zorganizowanym przekroczeniem granicy. Ponadto wszczęto postępowanie karne z art. 264&2kk.

Mężczyźni postanowieniem Sądu Rejonowego w Rzeszowie w dniu 15 lipca br., zostali umieszczeni w Strzeżonym Ośrodku dla Cudzoziemców w Krośnie Odrzańskim.

Trzeci sposób – na kolanach przez pas graniczny z Ukrainy do Polski

12 lipca br., w okolicy przejścia granicznego w Budomierzu (pow. lubaczowski) funkcjonariusze Straży Granicznej zatrzymali obywateli Turcji, kobietę (28 l.) oraz mężczyznę w wieku 30 lat. Planowali oni dotrzeć do znajomych mieszkających w Niemczech. Na Ukrainę dostali się legalnie, ale nie posiadając stosownych dokumentów do dalszej podróży postanowili przekroczyć tzw. zieloną granicę. Jak się okazało, kontrolny pas drogi granicznej przeszli na kolanach, żeby nie zostawić za sobą śladów.

przekoczenie-granicy-polski-na-kolanach
Fot. BiOSG

Tureckich imigrantów w ramach readmisji przekazano z powrotem na Ukrainę.

Od początku 2021 roku Straż Graniczna na Podkarpaciu zatrzymała 116 imigrantów, którzy nielegalnie przekroczyli podkarpacki odcinek granicy z Ukrainą i Słowacją. W większości byli to obywatele Afganistanu (35), Syrii (17) oraz Turcji (16). Ze statystyk wynika, iż imigranci zmierzają na Zachód Europy, a Polska jest krajem tranzytowym. 

Żródło: BiOSG