Pokazowa Zagroda Żubrów w Mucznem to jedno z obowiązkowych miejsc na mapie turystycznej Bieszczadów. To właśnie tam w prosty sposób można zaobserwować żubry w ich naturalnym środowisku.

Zagroda żubrów w Mucznem powstała w 2012 roku i od samego początku jej głównym założeniem była poprawa kondycji genetycznej tych ssaków oraz chęć odtworzenia stada „Górny San”. Żubry podatne są na wiele chorób, w tym na zarażenie gruźlicą. Właśnie z tą chorobą borykało się stado żyjące na terenie nadleśnictwa Stuposiany. W zagrodzie przebywają żubry linii białowiesko-kaukaskiej pochodzące z Polski, Francji, Niemiec i Szwajcarii.

Każdy może zobaczyć żubry w ich naturalnym środowisku

Zagrodę zlokalizowano na siódmym kilometrze drogi prowadzącej ze Stuposian do Mucznego. Zajmuje ona powierzchnię leśną około 9 hektarów i pozwala obserwować zwierzęta w ich naturalnym środowisku. Teren porośnięty jest starymi jodłami i świerkami, a przez środek przepływa potok dostarczający żubrom wody.

Dla zwiedzających przygotowano tarasy widokowe, które zapewniają możliwość obserwacji żubrów niezależnie od pogody. Obiekt służy edukacji przyrodniczej i bez wątpienia jest jedną z największych atrakcji turystycznych regionu.

Fot. Kamil Mielnikiewicz
« z 17 »

Zagroda pokazowa żubrów w Mucznem to cieszącą się dużym zainteresowaniem atrakcja Bieszczadów. Każdego roku przyjeżdżają tu setki tysięcy turystów, by z niedalekiej odległości zobaczyć zwierzęta w ich naturalnym środowisku. Tylko w ubiegłym roku zagrodę odwiedziło blisko 190 tysięcy osób.

Żubry oglądać można codziennie w godzinach 09:00 – 19:00. Zwiedzanie jest bezpłatne.

Zdjęcie główne: Kamil Mielnikiewicz