Caryńska z Przełęczy Wyżniańskiej

szlaki-sciezki-bezdroza Kiedy zastanawiasz się, jaki szlak wybrać, gdy nie masz zbyt dużo czasu lub wędrujesz z dzieckiem, polecamy zielony szlak na Połoninę Caryńską

Joanna Zwolińska

Opublikowano: 24 lipca 2020 12:17 | Aktualizacja: 26 lipca 2020 08:16

Połonina Caryńska (1297 m.npm) należy do kanonu bieszczadzkich wzniesień. Jest naturalnym przedłużeniem Połoniny Wetlińskiej. Przebiega przez nią główny szlak beskidzki oznaczony kolorem czerwonym. My dzisiaj wybierzemy inny - zielony. Z Przełęczy Wyżniańskiej

 

Do Przełęczy Wyżniańskiej dojedziesz drogą 897 z Cisnej w stronę Ustrzyk Górnych. Kiedy miniesz - często myloną - Przełęcz Wyżną, skąd wchodzi się na Połoninę Wetlińską, musisz jechać jeszcze około 5 kilometrów. 

 

Tam zobaczysz okazały parking i, w sezonie, z pewnością sporo samochodów (w wakacje parking zapełnia się około godziny 11.00). Jest to dość popularny szlak, a dodatkowo, z tej samej Przełęczy wychodzi się na równie popularne "Rawki". 

 

Na szlak wychodzimy przekraczając drogę po wyjściu z parkingu. Trzeba pamiętać o zakupie biletu do BdPN. 

 

Początek szlaku wiedzie po słabo zalesionym terenie. Możemy cieszyć się widokami górskich zboczy, które o każdej porze roku dostarczają nam odmiennych wrażeń. Przy granicy lasu możemy odpocząć na ławeczce przed dalszą drogą. Tu podziwiać możemy m.in. Małą i Wielką Rawkę. W lesie napotkamy jeszcze kilka stromych podejść. 

 

Odcinek leśny pokonujemy dość szybko. nie jest zbyt długi. Wychodzimy na dolną część Połoniny i niebawem docieramy do grani Połoniny Caryńskiej. Tu możemy podjąć decyzję, co robić dalej. 

 

Wariantów jest kilka:

 

-> szlakiem zielonym  do przełęczy Przysłup Caryński (ok. 50 min)

 


-> szlakiem czerwonym w stronę wierzchołka Caryńskiej i dalej do Ustrzyk Górnych (my wybraliśmy ten właśnie - ok. 1 godz. 40 min.w zależności o od kondycji) lub z powrotem w dół, wracając zielonym do Przełęczy Wyżniańskiej. 

 

-> szlakiem czerwonym w stronę Brzegów Gónych (ok. 1 godz.)

 

Nie miejcie obaw wybrać trasę, która nie prowadzi z powrotem do parkingu. Pomiędzy szlakami - zwłaszcza w okresach dużego ruchu turystycznego jak weekendy czy wakacje, pomiędzy szlakami kursują busy, które zawiozą Was do miejsca wyjścia na szlak. 

 

Zejście do Ustrzyk Górnych wiedzie głównie ścieżkami leśnymi.Wiedzie tędy również zielona ścieżka przyrodnicza "Buk"

 

 

Ustrzyki Górne to umowna stolica Bieszczadów. Warto na chwilę się tu zatrzymać. Ciekawostką jest to, że kilka lat temu honorową obywatelką tej wioski została Elżbieta Dzikowska - znana polska podróżniczka.

 

Komentarze (3)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • avatar

  10 dni temu | ocena +1 / -0

  Joanna

  Czujnym czytelnikom dziękujemy. Oczywiście, że schodzimy do Wyżniańskiej - z powrotem :)

 • avatar

  10 dni temu | ocena +2 / -0

  Natalia

  Pełno literówek (Ustzyk, Gónych) i błędów. Pani redaktor - Przełęcz Wyżna i Przełęcz Wyżniańska to dwa różne miejsca, o czym Pani wie, a dalej je myli... Wyruszała Pani z Przełęczy Wyżniańskiej więc jak może Pani zejść z powrotem na Przełęcz Wyżną? Na razie ten portal prezentuje się słabo ...

 • avatar

  12 dni temu | ocena +1 / -2

  Twujstary

  Nudne