Jasnota biała to to często spotykana roślina, także w Bieszczadach . Znajdziemy ją przy drogach i dróżkach, na skraju łąk, często przy obejściach.
Jasnota jest bardzo podobna do pokrzywy. Wygląd tych roślin jest praktycznie taki sam. Podobna wysokość rośliny, podobne liście. Różne są tylko kwiaty. Jasnota biała kwitnie na biało, pokrzywa nie. Dlatego jasnota jest nazywana pokrzywą białą.
Główną różnicą pomiędzy tymi roślinami jest fakt parzenia. Pokrzywa dość nieprzyjemnie parzy, jasnota zaś nie. Jasnota od wieków wykorzystywana jest jako surowiec zielarski. Zbiera się głównie kwiatki, które można suszyć lub zrobić z nich syrop.
Jasnotę stosujemy przy chorobach układu oddechowego, zapaleniu oskrzeli, kaszelu - rozrzedza i oczyszcza z wydzieliny drogi oddechowe. Jasnotę stosujemy też przy biegunkach. Przy jej pomocy możemy oczyścić organizm z toksyn. Ponadto ziele wzmocnia układ nerwowy. Stosowane jest też na bolesne miesiączki.
Jak widać jasnota biała ma wiele dobroczynnych właściwości. Żeby zaparzyć herbatkę bierzemy łyżeczkę ususzonych kwiatków, zalewamy wrzątkiem, przykrywamy na 15 minut. Taką herbatkę pijemy trzy razy dziennie. Warto też zrobić syrop z kwiatów jasnoty.