Ścieżka przyrodniczo – dydaktyczna, która znajduje się w leśnictwie Tarnawa rozpoczyna się tuż przy filarach mostu. Po nim poprowadzone były tory dawnej kolejki wąskotorowej. Ciekawostka z Watahy – to za tymi filarami ukrywał się Rebrow uciekając z Halidem. Trasa kolejki, funkcjonującej w latach 1900 – 1934. Razem z odgałęziami miała 46,6 km długości i biegła z Ustrzyk Górnych do Sokolików Górskich.  

Spacerem do celu

Obok mostu jest parking i tablica informacyjna i to stąd ruszamy tzw. „dziewietnastką” – dawną drogą zakładową. Trasa prowadzi nieznacznie pod górę, utwardzoną drogą szutrową w urokliwym, leśnym terenie przełomu potoku Roztoki. Nie jest to trasa wymagająca, więc mogą z niej skorzystać również osoby o słabej kondycji fizycznej. 

Zobacz również: Jaskinia Jahybta na planie Watahy

Wędrując do celu warto zatrzymać się przy tablicy informacyjnej „Retencja górska”. Tutaj można zejść kilka metrów w dół i zobaczyć zabezpieczone w ramach małej retencji górskiej osuwisko na potoku Roztoki. Jest to ciekawe zjawisko geologiczno-przyrodnicze. 

Platforma widokowa Pichurów

Po przejściu ok. kilometra z prawej strony drogi znajduje się taras widokowy. To przy nim nadleśnictwo ustawiło tablicę z panoramą podpisanych szczytów. Bukowym Berdem, Kopą Bukowską i Krzemieniem. Natomiast po lewej stronie, po pokonaniu kilkunastu drewnianych schodków naszym oczom ukaże się cudowny widok z panoramą na góry.  Ciekawostka z Watahy – na tym wzniesieniu w II sezonie znajdował się plan Watahy z atrapą domu i schronu Rebrowa. 

Po powrocie ze spaceru polecam nadłożyć drogi i pojechać głębiej w stronę Bieszczadzkiego worka na spacer po Torfowiskach Tarnawa