Rykowisko to jedno z najbardziej widowiskowych zjawisk w przyrodzie, które każdego roku przyciąga uwagę miłośników dzikiej fauny. W okresie od września do października samce jelenia – byki – stają do walki o łanie, które w tym czasie stają się ich celem. Zjawisko to, chociaż rozgrywa się na terenie wielu lasów w Polsce, ma szczególny wymiar w Bieszczadach, gdzie knieje stają się areną tego imponującego rytuału.
Rykowisko jest dla jeleni wyjątkowym czasem. Samce porzucają ostrożność, ich codzienne życie zmienia się w rywalizację o dominację, a tym samym prawo do zapładniania samic. Byki ryczą głośno, by odstraszyć rywali i zwrócić uwagę łań. To jednak nie wszystko – rykowisko to także walka fizyczna. Zdarza się, że byki splatają się porożami i w ten sposób próbują pokonać przeciwnika. Trzaski gałęzi, dźwięk uderzających o siebie poroży oraz charakterystyczne ryki rozbrzmiewają w całym lesie.
Widowisko pełne emocji
Dla wielu turystów rykowisko w Bieszczadach może być momentem pełnym emocji, bowiem ryk jeleni mylony jest często z rykiem niedźwiedzia. To zjawisko budzi niepokój wśród mniej doświadczonych wędrowców, którzy zgłaszają się do ratowników GOPR z obawami o swoje bezpieczeństwo. Jak jednak tłumaczą eksperci, rykowisko nie stanowi zagrożenia, jeśli obserwujemy je z odpowiedniej odległości. Kluczowe jest, by nie zakłócać spokoju zwierząt. Dla jeleni jest to czas intensywnej rywalizacji i stresu – każde niepotrzebne ingerowanie w ten proces może mieć negatywne konsekwencje.
Zachowanie jeleni w trakcie rykowiska
Samce jeleni, które przez większość roku żyją w oddzielnych grupach, w czasie rykowiska zmieniają swoje zachowanie. Stają się bardziej agresywne i odważne, gotowe do walki o łanie. Głos, którym posługują się byki, odgrywa kluczową rolę – im donośniejszy i bardziej imponujący, tym większa szansa, że rywal zrezygnuje z walki.Ciekawostką jest, że młode byki często próbują naśladować starszych rywali, ale ich ryki są znacznie słabsze. Starsze samce ryczą rzadziej, ale ich głos niesie się po lesie z ogromną siłą, imponując zarówno rywalom, jak i łaniom. Nie wszystkie spotkania kończą się walką – byki oceniają swoje szanse już na etapie „rozmowy” dźwiękowej. Kiedy jeden z nich czuje się słabszy, wycofuje się bez konieczności fizycznej konfrontacji.
Rykowisko to także okres, który silnie wpływa na kondycję fizyczną byków. W trakcie intensywnych godów samce niemal całkowicie rezygnują z jedzenia, skupiając się na walce o dominację i samice. W wyniku tego tracą nawet do 15% swojej masy ciała. Po zakończeniu okresu rykowiska byki szybko nadrabiają straty, przygotowując się na nadchodzącą zimę.
Dzięki materiałowi zarejestrowanemu przez Dawida Popończyka, prowadzącego kanał „Leśny Kawaler” na YouTube, możemy na własne oczy i uszy doświadczyć tego, co dzieje się w lesie.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.