reklama
reklama

W USA jest rośliną inwazyjną. Kwitnie też w Bieszczadach

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Dorota Krynicka

W USA jest rośliną inwazyjną. Kwitnie też w Bieszczadach - Zdjęcie główne

Wawrzynek wilczełyko | foto Dorota Krynicka

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PrzyrodaChoć kalendarzowa wiosna wciąż jest odległa, w Bieszczadach pojawiają się pierwsze jej zwiastuny. Leśnicy z Nadleśnictwa Stuposiany poinformowali dziś, że wawrzynek wilczełyko rozpoczął kwitnienie. Ten niepozorny krzew, który w Stanach Zjednoczonych uznawany jest za gatunek inwazyjny, w Polsce jest rośliną chronioną, a jego pojawienie się budzi zainteresowanie miłośników przyrody. Wawrzynek wyróżnia się intensywnie różowymi kwiatami i silnym zapachem, który roznosi się po leśnych ostępach.
reklama

Luty to miesiąc, w którym w górach wciąż panują niskie temperatury, a przyroda wydaje się być w uśpieniu. Tegoroczna zima jest jednak nietypowa – choć mrozy sięgają nawet -12 stopni Celsjusza, w niższych partiach Bieszczadów śnieg całkowicie zniknął. To sprawia, że pierwsze oznaki nadchodzącej wiosny pojawiają się wyjątkowo wcześnie. Leśnicy z Nadleśnictwa Stuposiany poinformowali, że wawrzynek wilczełyko zaczął już kwitnąć. To dość wczesne kwitnienie, które zazwyczaj przypada na marzec, jednak w tym roku z powodu sprzyjających warunków roślina zakwitła już w pierwszej połowie lutego.

reklama

Fot. Facebook/Nadleśnictwo Stuposiany, Lasy Państwowe

Piękno i niebezpieczeństwo w jednym

Wawrzynek wilczełyko to gatunek krzewu należący do rodziny wawrzynkowatych. Występuje w całej Europie, na Syberii, w Azji Mniejszej oraz na Kaukazie. W Polsce jest rośliną stosunkowo rzadką, choć można go spotkać w lasach liściastych i mieszanych, zwłaszcza na południu kraju. Jego najbardziej charakterystyczną cechą są intensywnie różowe, rzadziej białe, pachnące kwiaty, które rozwijają się jeszcze przed pojawieniem się liści. Dzięki temu wśród bezlistnych drzew i krzewów wawrzynki są łatwe do zauważenia. Oprócz walorów estetycznych, roślina pełni ważną rolę ekologiczną – jej kwiaty dostarczają pierwszego wiosennego pokarmu pszczołom i motylom, a owoce stanowią pożywienie dla ptaków.

reklama

Mimo swojego piękna, wawrzynek jest jedną z trujących roślin w polskiej florze. Cała roślina zawiera silnie toksyczne substancje – mezereinę i dafninę. Spożycie zaledwie kilku owoców może doprowadzić do poważnego zatrucia, a w skrajnych przypadkach – do śmierci. Niebezpieczny jest również sam kontakt z rośliną – jej sok może powodować silne podrażnienia skóry i błon śluzowych.

Miejsce sprzyjające wawrzynkowi

Choć wawrzynek występuje w różnych regionach Polski, Bieszczady są jednym z miejsc, gdzie można go spotkać częściej. Preferuje cieniste lasy liściaste i mieszane. Leśnicy podkreślają, że obecność wawrzynka to znak zdrowego ekosystemu leśnego. Roślina ta najczęściej rośnie w lasach bukowych, które są naturalnym siedliskiem dla wielu chronionych gatunków roślin i zwierząt.

reklama

Dlaczego w USA uznano go za roślinę inwazyjną?

Wawrzynek wilczełyko został introdukowany do Ameryki Północnej, gdzie szybko zaczął się rozprzestrzeniać poza kontrolą. W Polsce roślina ta jest rzadka i w wielu miejscach objęta ochroną, natomiast w Stanach Zjednoczonych uznano ją za gatunek inwazyjny. Powodem tego jest jej duża odporność i łatwość w rozmnażaniu się – w sprzyjających warunkach może zajmować coraz większe obszary, wypierając lokalne gatunki roślin. Amerykańscy naukowcy zwracają uwagę na fakt, że wawrzynek nie ma tam naturalnych wrogów, dlatego jego populacja rośnie w niekontrolowany sposób. Roślina ta może szybko opanowywać leśne tereny, co prowadzi do zmian w ekosystemie i negatywnie wpływa na rodzimą florę i faunę.

reklama

Ochrona i zagrożenia dla wawrzynka w Polsce

W Polsce wawrzynek wilczełyko przez wiele lat był objęty ścisłą ochroną. Od 2014 roku podlega ochronie częściowej, co oznacza, że jego zbiór i niszczenie są zabronione. Największym zagrożeniem dla tego gatunku jest działalność człowieka. Niektórzy nieświadomie zrywają gałązki kwitnącego wawrzynka jako ozdobę, nie zdając sobie sprawy, że roślina jest pod ochroną i może być niebezpieczna w kontakcie ze skórą. Innym problemem jest wykopywanie krzewów i przesadzanie ich do ogrodów – w warunkach domowych wawrzynek często nie przetrzymuje przesadzania i ginie.

Kolejnym zagrożeniem jest zmniejszanie się powierzchni lasów liściastych, które są jego naturalnym siedliskiem. Wylesianie oraz zmiany w ekosystemie mogą doprowadzić do dalszego ograniczania populacji tej rośliny w Polsce.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
logo