W Polsce dawniej rozpowszechniony, obecnie skrajnie nieliczny. Szacuje się, że w Polsce żyje zaledwie 35 par orłów przednich. Głównie we wschodnim łuku Karpat – Bieszczadach, Górach Sanocko - Turczańskich i Beskidzie Niskim.
Niewielka liczebność orłów przednich wynika też z faktu, że nie każdego roku przystępują one do lęgów, a wyprowadzają zaledwie 1-2 piskląt, z czego prawie połowa nie przeżywa. Przeważnie przeżyje tylko starsze z piskląt.
Orły to duże ptaki, dwa razy większe od myszołowów. Długość ich ciała wynosi od 65 do 100 cm, masa to nawet 7 kga, rozpiętość skrzydeł to 150 - 240 centymetrów. Samice są większe od samców.
Zasiedlają gęste lasy z dużym udziałem jodły i góry. Ale jest dla nich bardzo ważne, żeby w pobliżu znajdowały się tereny otwarte, na których będą mogły polować.
Orły przednie są drapieżnikami. Polują głównie na małej i średniej wielkości ssaki, np. zające, kuny czy lisy. Mogą nawet zapolować na sarnę. Poza tym polują także na mniejszą zdobycz – gryzonie, gady, płazy i ptaki.
Pary orłów bardzo często korzystają z tych samych gniazd przez wiele lat. W Polsce orły objęte są ochroną gatunkową ścisłą. Wokół ich gniazd obowiązuje strefa ochronna: przez cały rok w promieniu do 200 m, a okresowo (od 1.01 do 15.08) – w promieniu do 500 m od gniazd.
Główne zagrożenia dla występowania tego gatunku w Bieszczadach i Górach Sanocko - Turczańskich to wycinka starodrzewów, a także zanikanie bezpiecznych dla nich terenów otwartych.