Wysokobiałkowa i wysokotłuszczowa bukiew to pokarm poszukiwany przez bieszczadzkie żubry. Ale ma też ogromne znaczenie ma dla gryzoni leśnych, których liczebność jesto związana z latami nasiennymi drzew.
W latach nieurodzaju liczebność gryzoni spada, za to eksploduje właśnie po roku nasiennym. Przekłada się to na lepszą kondycję i liczebność drobnych drapieżników żywiących się myszami, np. łasic czy gronostajów, a to z kolei nie jest dobrą wiadomością dla drobnego ptactwa i lęgów wiosennych.
Trzeba wiedzieć, że nasiona opadłe w obrysie korony starego drzewa wprawdzie licznie skiełkują, ale z uwagi na brak światła i silną konkurencję mają niewielkie mają szanse na przeżycie.
Dopiero gdy ptaki czy gryzonie przeniosą je dalej, jest szansa, że skiełkują w miejscu, gdzie będzie dość światła do przeżycia.
Leśnicy z rejonu RDLP Krosno także wykorzystają lata nasienne, zbierając w roku urodzaju około 20 ton bukwi, by przechować je w Leśnym Ośrodku Nasiennym Nadleśnictwa Dukla i przez kolejne lata wykorzystywać do wysiewu na szkółkach i hodowli sadzonek.
Ciekawostką jest to, że osnówki bukwi mogą trwać na drzewach do zimy i dopiero mocniejszy wiatr zrzuca je na śnieg. Wtedy są utrapieniem dla narciarzy przemierzających bukowe lasy.
źródło: RDLP Krosno
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.