Halo to zjawisko optyczno-meteorologiczne, za którego powstanie odpowiadają kryształy lodu. Można je zaobserwować, gdy światło Słońca albo Księżyca załamuje się i odbija wewnątrz kryształków lodu znajdujących się w chmurach pierzastych piętra wysokiego – cirrostratusach albo we mgle lodowej.
W efekcie powstaje świetlisty krąg – biały bądź w kolorach tęczy, który okala Słońce, a czasem Księżyc.
Do tego zjawiska nie da rady się zbliżyć, bo jest ono specyficznym obrazem Księżyca lub Słońca. Pozorna odległość do halo wynosi więc ok. 400 000 km albo ok. 150 mln km. Natomiast zasięg widoczności halo określony jest przez rozmiar chmury, na której rozprasza się światło.
Efekt halo możecie zaobserwować gołym okiem. Trzeba jednak pamiętać, by chronić oczy przed bezpośrednim patrzeniem na słońce. Należy także uważać podczas fotografowania zjawiska. Gdy światło słoneczne zbyt długo będzie padać na elementy światłoczułe aparatu fotograficznego, może je uszkodzić.
Na zdjęciu możecie zobaczyć sfotografowane "halo" dzisiaj przed południem w Stefkowej koło Olszanicy. Zdjęcie wykonał Kacper Skubisz.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.