Najlepiej wziąć tanie Bilety Lotnicze Kraków lub Rzeszowa. Stamtąd dojedzie się autobusem lub pociągiem do serca Bieszczad!
Zapraszamy do lektury przewodnika po najlepszych porach roku na wizytę w Bieszczadach.
Sezon zimowy
Zima w Bieszczadach ma swój wyjątkowy urok. Choć temperatury spadają nisko, sięgając nawet -15 stopni Celsjusza, a szlaki pokrywa gruba warstwa śniegu i lód, panująca cisza i spokój rekompensują trudy zimowych wędrówek.W tym czasie rzadko spotkamy innych turystów na szlakach, co pozwoli w pełni delektować się dziką przyrodą Bieszczad. Należy jednak pamiętać o ciepłym ubiorze adekwatnym do panujących warunków. Częste opady śniegu istotnie utrudniają poruszanie się po bezdrożach.
Mróz, śnieg i lód dodają bieszczadzkim krajobrazom niezwykłego uroku. Szczególnie warte uwagi są widoki ośnieżonych szczytów, jak Tarnica czy Halicz. Zimą można podziwiać również zamarznięte jeziora i górskie potoki.
Wiosna w Bieszczadach - przebudzenie natury i szlaków turystycznych
Wiosną temperatury w Bieszczadach rosną średnio z 2 stopni Celsjusza w marcu do 15 stopni w maju. Deszcze i roztopy czasem rozmiękczają szlaki, więc warto zaopatrzyć się w wodoodporne buty trekkingowe. Za to słońca i błękitnego nieba jest coraz więcej od kwietnia. To idealny czas na piesze wędrówki szlakami turystycznymi, zanim nadejdą wakacyjne upały.
Pod koniec maja dzikie kwiaty pokrywają łąki i polany, a wracające z ciepłych krajów ptaki wypełniają las gwarem. Gorąco zachęcam do odwiedzenia Bieszczadów wiosną!
Lato w Bieszczadach
W lecie temperatury w Bieszczadach wzrastają do 25 stopni Celsjusza, choć w wyższych partiach gór i wieczorami robi się znacznie chłodniej. Warto więc zabrać kurtkę. Częste są też burze z intensywnymi opadami.
Lipiec i sierpień to najlepszy czas na górskie wędrówki po szlakach, które są wtedy pełne życia. Gorąco polecam wejście na najwyższą Tarnicę (1346 m n.p.m.). Koniecznie trzeba też przejść panoramiczną Połoniną Wetlińską, Caryńską.
Jesień w Bieszczadach - czas na dzikie smaki i kulturowe atrakcje
Jesień to idealny moment, by poznać bogactwo bieszczadzkiej kultury i kuchni. Warto wybrać się na jedną z licznych imprez folklorystycznych organizowanych wtedy w miasteczkach i wsiach regionu. Można posłuchać tradycyjnej muzyki, podziwiać taniec czy rękodzieło.Koniecznie trzeba też spróbować sezonowych, dzikich smakołyków. Owoce głogu, dzikiej róży i jarzębiny znakomicie komponują się z daniami z grzybów i dziczyzny. A to wszystko w malowniczych plenerach oszałamiająco kolorowej, jesiennej przyrody!
Najlepszy czas na Bieszczady - coś dla każdego
Z pewnością Bieszczady warto odwiedzić w każdej porze roku. Jednak najlepszy termin zależy od indywidualnych zainteresowań i preferencji turysty.Rekomenduję zaplanować podróż od wiosny do jesieni. Choć lato przynosi największe upały, to akurat w górach temperatury są znośne. Lipiec i sierpień to też dostępność wszystkich atrakcji i baz noclegowych.
Dla poszukiwaczy spokoju idealna będzie wiosna lub wczesna jesień. Można wtedy cieszyć się oszałamiającymi widokami bez letnich tłumów.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.