reklama

Rodzaje zanieczyszczeń w wodzie - jak je usunąć?

Materiał promocyjny

Opublikowano:
Autor:

Rodzaje zanieczyszczeń w wodzie - jak je usunąć? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PromowaneZanieczyszczenia w wodzie pitnej i użytkowej zdarzają się nawet wtedy, kiedy systemy filtracji w instalacjach wodociągowych działają prawidłowo. Utrzymanie wody w czystości to wyzwanie dla rządów na całym świecie. Na szczęście możemy też we własnym zakresie zająć się uzdatnianiem i pełnym oczyszczaniem wody tak, aby ciecz, do której mamy dostęp była idealnie czysta i nadająca się do spożycia. Przejdź dalej i poznaj najczęściej występujące rodzaje zanieczyszczeń, które warto naturalizować na własną rękę.

Jakie zanieczyszczenia występują w wodzie i co je powoduje?

Jest wiele czynników, które wpływają na zanieczyszczenia występujące w wodzie użytkowej i pitnej. Szkodliwe substancje mogą pochodzić z różnych źródeł, np. rolnictwo, przemysł, oczyszczalnie ścieków, transport, a nawet odpady plastikowe. Ścieki z domów i miast często trafiają do rzek, jezior i oceanów, a to potencjalny problem dla utrzymania wody w czystości.

A zatem jakie zanieczyszczenia wodne są najpopularniejsze? Kilka z nich to:

  1. Zanieczyszczenia chemiczne – metale ciężkie, pestycydy, herbicydy.
  2. Zanieczyszczenia biologiczne – mikroorganizmy, bakterie, wirusy.
  3. Zanieczyszczenia fizyczne – wszelkiego rodzaju cząstki stałe, piasek, muł, odpadki zmieniające klarowność wody i jej zdatność do spożycia.
  4. Zanieczyszczenia organiczne – odchody zwierzęce, resztki roślinne, które powodują do zmniejszenia zawartości tlenu w wodzie.
 

filtr do wodyfot. Filtr do wody

Aby zwalczać niekorzystne substancje i związki występujące w wodzie, warto zdecydować się na montaż sprawdzonych systemów uzdatniania wody i oczyszczania, które wykorzystują proces odwróconej osmozy. Takie systemy znajdziesz na stronie: https://www.srtech.pl/oczyszczanie-wody.

Dodatkowo w wodzie mogą występować też sztuczne zanieczyszczenia, które są wynikiem działalność człowieka np. wyciek ropy do morza lub oceanu. To jednak globalne problemy, które powodują znacznie gorsze skutki niż tylko zanieczyszczenie wody użytkowej i pitnej w domach.

Czym skutkuje zanieczyszczenie wody?

Wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia wodne niosą ze sobą mnóstwo konsekwencji. W odniesieniu do wody zużywanej w domach i w biurach, konsekwencje to przede wszystkim problemy zdrowotne, suchość skóry, a także reakcje uczuleniowe. Kiedy w grę wchodzi ogólne zanieczyszczenie wód, mówimy o takich skutkach, jak:

  • degradacja ekosystemów wodnych, co zmniejsza bioróżnorodność i powoduje, że woda jest pozbawiona wartości odżywczych potrzebnych dla zwierząt,
  • niszczenie zasobów naturalnych – woda jest naturalnym zasobem dla rolnictwa, przemysłu i gospodarstw domowych, a jej zanieczyszczenia powodują m.in. spadek jakości życia i zmniejszenie produkcji plonów rolnych.

Dodatkowo zanieczyszczenia wody powodują większe koszty związane z jej oczyszczaniem. Kiedy publiczne systemy wodociągowe nie radzą sobie z oczyszczeniem i uzdatnieniem cieczy, wtedy warto pomyśleć o skutecznych metodach oczyszczania na własną rękę. Systemy z odwróconą osmozą i wiele innych znajdziesz na stronie: https://www.srtech.pl

Aby zapobiegać zanieczyszczeniom i szkodliwym substancjom w wodzie, warto dbać o sprawne funkcjonowanie oczyszczalni ścieków, instalować prywatne systemy uzdatniania wody i filtry w rurociągach, a także promować zagadnienia zrównoważonego rolnictwa. W ten sposób realnie minimalizujemy występowanie szkodliwych związków w wodzie.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy