W akcji sprzątania Jeziora Solińskiego uczestniczyła młodzież ze szkół z powiatów leskiego i bieszczadzkiego oraz mieszkańcy okolicznych gmin. Wsparcie udzieliła Gmina Solina oraz Państwowa i Ochotnicza Straż Pożarna z Polańczyka, Leska i Myczkowiec. Dzięki udostępnieniu 11 łodzi między innymi przez Bieszczadzkie Wodne Pogotowie Ratunkowe i Państwową Straż Rybacką udało się dopłynąć do dziewięciu rejonów Jeziora Solińskiego, obejmujących ponad 50 procent całej linii brzegowej zbiornika.
Podczas sprzątania zebrano 7 metrów sześciennych śmieci, w tym między innymi puszki, butelki i opony.
To już kolejna tego typu akcja, którą organizuje PGE Energia Odnawialna. Cieszymy się, że z roku na rok zbieramy coraz mniej śmieci. To znaczy, że świadomość ekologiczna naszego społeczeństwa rośnie
– mówi koordynujący całe wydarzenie Bogusław Pleskacz, kierownik Wydziału Zarządzania w PGE Energia Odnawialna. Oddział ZEW Solina – Myczkowce
Jezioro Solińskie powstało w 1968 roku. Akwen gromadzący 474 milionów metrów sześciennych wody ma kształt rozwartych wideł. Jedno odgałęzienie o długości 26 kilometrów wypełnia dolinę rzeki San, drugie o długości 14 kilometrów dolinę rzeki Solinka. Powierzchnia lustra wody w zbiorniku wynosi 2200 ha. To obecnie największe w kraju sztuczne jezioro i wielka atrakcja turystyczna przyciągające rzesze miłośników kajakarstwa, żeglarstwa czy wędkarstwa.
Na Jeziorze Solińskim są trzy (a okresowo cztery) wyspy. Największa z nich - o powierzchni około 34 ha - to Wyspa Duża, znana powszechnie jako Wyspa Energetyk. Można się na nią dostać promem z Polańczyka. Na miejscu znajdują się m.in. domki letniskowe, camping oraz przystań z wypożyczalnią sprzętu pływającego.
Jezioro odgrywa też olbrzymie znaczenie przeciwpowodziowe. Dzięki stworzeniu stałej rezerwy o wielkość 50 mln metrów sześciennych wody możliwe jest w sytuacji kryzysowej przechwycenie, zmagazynowanie i kontrolne odprowadzenie nagłych, dużych fal wezbraniowych.
PGE Energia Odnawialna z Grupa Kapitałowa PGE jest największym producentem zielonej energii w Polsce. Posiada 20 farm wiatrowych, 29 elektrowni wodnych, 4 elektrownie szczytowo-pompowe oraz 5 farm fotowoltaicznych. Łączna moc zainstalowana wszystkich obiektów wynosi 2415,5 MW.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.