reklama

Jaki rower MTB wybrać na bieszczadzkie trasy?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Jaki rower MTB wybrać na bieszczadzkie trasy? - Zdjęcie główne

Jaki rower MTB wybrać na bieszczadzkie trasy?

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PromowaneBieszczady to stosunkowo łagodne góry. Raczej nie znajdziesz w nich skalistych turni, czy bardzo stromych, piarżystych szlaków. Niemniej jednak jazda rowerem po górskim terenie wymaga nie tylko doświadczenia i praktyki, ale przede wszystkim dobrego sprzętu. Przeczytaj, jaki rower górski wybrać na trasy po Bieszczadach. Poznaj rodzaje rowerów MTB.

Rodzaje MTB. Jaki rower MTB kupić?

Znaleźć wygodny rower górski wcale nie jest tak prosto, tym bardziej że nazwy rowerów górskich laikom nie mówią zbyt wiele. Typów rowerów MTB jest kilka:

  • enduro — najbardziej wytrzymałe rowery MTB do technicznych zjazdów,
  • downhill — rodzaj rowerów wyczynowych MTB przeznaczony do zjazdów,
  • cross country — najlepszy rower MTB do wyścigów,
  • all mountain — dobry rower MTB na początek
 

Zastanawiasz się, jaki rower MTB dla początkującego wybrać? Poszczególne klasy rowerów mieszczą się w różnych „widełkach” cenowych. Zastanów się, ile chcesz wydać na rower do jazdy po górach i jak często będziesz z niego korzystał.

Elektryczne modele rowerów górskich czy klasyczne jednoślady

Pierwszym krokiem przy wyborze roweru jest zdecydowanie się między klasycznymi dwoma kółkami „analogowymi” a rowerem elektrycznym MTB. Elektryki wyróżniają się przede wszystkim tym, że posiadają wbudowany silnik, którego zadaniem jest wspierać jazdę przy niskiej prędkości (zwykle do 15 km/h). E-bike'i świetnie nadają się do pokonywania stromych podjazdów bez uczucia zmęczenia, a także jazdy na długiej trasie. Wbudowany silnik jest zasilany przez ładowalną baterię, zaś rozdziałem mocy zarządza kontroler. Warto pamiętać, że pomimo wszystkich swoich zalet, rowery elektryczne są sporo droższe, niż ich klasyczne odpowiedniki.

Czym powinien wyróżniać się rower do pokonywania górskich szlaków?

Kiedy dokonasz już wyboru między rowerem zwykłym a elektrycznym, pozostaje przyjrzeć się bliżej specyfikacji. A jest na co zwrócić uwagę. Lepszy rower full suspension, czy hardtail? Lepsza rama roweru z aluminium, czy carbonu? Dylematów jest sporo!

Trzeba zwrócić uwagę, że różne typy rowerów cechują się nieco inną geometrią ramy. Model cross country ma inne zastosowanie, niż enduro, czy downhill. Odpowiedni rower to taki, który jest dopasowany do Twojego stylu jazdy.

Rama

Materiał, z jakiego została wykonana rama, ma wpływ nie tylko na cenę roweru, ale przede wszystkim jego masę. Włókno węglowe jest najlżejsze i doskonale amortyzuje wstrząsy. Z drugiej strony karbonowa rama jest najdroższa i naprawia się ją trudno (choć jest to możliwe). Z kolei stalowe ramy wyróżniają się solidnością, ale jednocześnie są najcięższe. Aluminiowe ramy to swego rodzaju kompromis między niską masą a wytrzymałością.

Hamulce

Niezależnie od tego, jaki rower górski chcesz kupić, zwróć uwagę, czy zostały w nim zamontowane hamulce tarczowe hydrauliczne. Wyróżniają się one dużą siłą ścisku i pozwalają kontrolować prędkość roweru przy pokonywaniu stromych zjazdów. Hydrauliczne hamulce tarczowe to dobry wybór zarówno dla osób ze sportowym zacięciem, jak i do codziennej jazdy. Są bardziej złożone, ale lepsze, niż hamulce typu v-brake.

Opony

W górach przydają się szerokie opony z agresywnym bieżnikiem. Solidne klocki pomagają zachować kontrolę nad rowerem przy ekstremalnych zjazdach, a także wtedy, gdy na trasie robi się mokro i błotniście. Jeśli myślisz o komforcie jazdy, zwróć też uwagę na rozmiar kół. MTB turystyczne zwykle będą miały 27 albo 29 cali. Walkę z terenowymi przeszkodami wspiera konfiguracja Mullet, czyli montaż większego koła z przodu i mniejszego koła z tyłu.

Napęd

W trudnym terenie dobrze jest mieć szeroki zakres przełożeń. Dzięki temu łatwiej będzie dopasować ustawienia łańcucha na poszczególnych zębatkach do ukształtowania terenu i swoich potrzeb. W górach, gdzie panują trudne warunki atmosferyczne, sprawdzają się solidne rozwiązania — napęd Shimano, czy napęd SRAM to klasyka. W rowerach dla osób doświadczonych stosuje się napędy jednorzędowe. W tych maszynach zmiana biegów odbywa się za pomocą jednej manetki. Wysokiej klasy napęd wyróżnia się większą żywotnością i płynnością zmian przerzutek.

Zawieszenie

Wygodny rower MTB to taki, który poradzi sobie w zróżnicowanym terenie. Aby taka uniwersalność była w ogóle możliwa, warto zainwestować w jednoślad z amortyzacją. Do wyboru są dwa kółka z pełnym zawieszeniem (tzw. full suspension) oraz z przednią amortyzacją (tzw. hardtail), np. SR Suntour. W zależności od typu jednośladu zakres pracy amortyzatora może wynosić do kilkudziesięciu do ponad 200 mm skoku (rowery o dużym skoku to przede wszystkim enduro i downhille).

Rowery full suspension i hardtail mogą być wyposażone w blokadę skoku. Przydaje się ona, kiedy wyjeżdżasz z nierównego terenu na asfalt. Modele typu full to świetna propozycja dla osób lubiących szaleństwo na szlaku.

Jakiej marki rower MTB kupić? Na tle konkurencji wyróżniają się przede wszystkim modele Trek, Orbea, czy Polygon.

Gdzie kupić dobry rower górski?

Szukasz górala na wyprawy po bieszczadzkich trasach? Planujesz sprawnie pokonać trasy Wola Michowa-Baligród lub Smolnik-Jabłonki? Sprawdź ofertę sklepu Sprint-rowery.pl Wybieraj między rowerami enduro, all mountain, rekreacyjnymi trailami i nie tylko. Postaw na niskie ceny, błyskawiczną wysyłkę i profesjonalne doradztwo. Sprawdź różne rodzaje rowerów górskich i dopasuj maszynę do swojego stylu jazdy. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
logo