Czy jest prawdą, że doktor nauk medycznych Dariusz Sobieraj ubiegający się z pozycji numer 1 o mandat radnego do Sejmiku Województwa Podkarpackiego z listy Polskiego Stronnictwa Ludowego –Trzecia Droga w okręgu numer 5, obejmującym miasto Krosno, powiat bieszczadzki, powiat brzozowski, powiat jasielski, powiat krośnieński, powiat leski, powiat sanockim, to profesjonalny doświadczony lekarz, specjalista chirurgii ogólnej, urologii, medycyny społecznej oraz cieszący się uznaniem i ceniony samorządowiec z bogatym doświadczeniem w Sejmiku Województwa Podkarpackiego?
Jeśli jest taka opinia o mnie, to znaczy, że nie zawiodłem swych wyborców przez trzy kadencje, w których walczyłem o jak najlepszą realizację interesów nie tylko byłego województwa krośnieńskiego, ale całego Podkarpacia.
Czy bycie ordynatorem Oddziału Urologii i pionierem nowoczesnych metod leczenia urologicznego w Szpitalu Wojewódzkim im. Jana Pawła II w Krośnie oraz aktywnym członkiem polskich i międzynarodowych towarzystw medycznych, w tym Amerykańskiego Towarzystwa Urologicznego i Europejskiego Towarzystwa Urologicznego ułatwiało wywiązywanie się z obowiązków radnego przez trzy kadencje? Czy w tej sytuacji w razie porażki ubieganie się kolejny raz o jeden z ośmiu mandatów w okręgu numer 5 nie pogrzebie pańskiego dorobku i pozycji jako samorządowca na szczeblu wojewódzkim?
Nie brakuje opinii, że dotychczasowa moja praca w Sejmiku Województwa Podkarpackiego najlepiej świadczy, iż w należyty sposób dbałem o interes mieszkańców mojego okręgu i całego województwa. Wierzę, że chociażby dlatego mieszkańcy w moim okręgu obdarzą mnie kolejny raz zaufaniem. Ze swej strony mogę obiecać, że na samorządowym forum wojewódzkim będę jak najskuteczniej walczył, by program, który przedstawiam wyborcom był realizowany.
Zatem dla naszego wspólnego dobra w swoich pracach łączę doświadczenie medyczne z wizją nowoczesnego samorządu, stawiając na zdrowie, rodzinę, rozwój i bezpieczeństwo Podkarpacia. Razem możemy budować przyszłość opartą na trosce, innowacyjności i dostępności usług dla wszystkich mieszkańców województwa. Dlatego też zgodziłem się zostać Społecznym Doradcą Ministra Obrony Narodowej ds. Ochrony Zdrowia i Opieki Socjalnej.
Co w takim razie doktor nauk medycznych Dariusz Sobieraj ma do zaoferowania podkarpackim mieszkańcom w chociażby w zakresie zdrowie i opieki medycznej?
W zakresie inicjatyw zdrowotnych moim nadrzędnym celem jest uruchomienie wszechstronnego programu prozdrowotnego, zogniskowanego na wczesnym wykrywaniu i zapobieganiu tak niebezpiecznych chorób, jak rak prostaty, rak płuca, nowotwory piersi oraz szyjki macicy. Pragnę doprowadzić do zwiększenia dostępności do badań diagnostycznych i leczniczych oraz wzmocnienia onkologicznych placówek w Brzozowie, Krośnie i Jaśle. Będę zmierzał do budowy nowego Szpitala Uniwersyteckiego w Rzeszowie.
Ważną sprawą dla mnie będzie skrócenie czasu oczekiwania na leczenie, w tym wsparciu dla nowych metod terapeutycznych i dostępności do zaawansowanego sprzętu medycznego, takiego jak akceleratory do radioterapii, czy wdrożenie nowoczesnych metod chemioterapii. Szczególny nacisk będę kładł na rozwój infrastruktury medycznej, w tym instalację nowoczesnych robotów medycznych dla szpitali w Krośnie i Przemyślu.
Będę pamiętał o wspieraniu rozwoju kardiologii inwazyjnej oraz kontynuowaniu inicjatyw opieki nad matką i dzieckiem, w tym wspierania na wszelkie sposoby szkół rodzenia i programów karmienia. Planuję prowadzić prace nad zakończeniem budowy Centrum Medycyny Dziecięcej.
Do czego jeszcze będzie dążył Dariusz Sobieraj jako radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego?
Ważnym polem działania będzie wspieranie rozwoju opieki medycznej. Dlatego podejmę przedsięwzięcia zmierzające do skrócenia kolejek do specjalistów, w tym także mające na celu poprawę dostępności do lekarzy i leków. Będę dążył do modernizacji SOR-ów w szpitalach naszego regionu oraz wzmocnienia szpitali powiatowych poprzez dodatkowe ich wyposażenie. Planuję prowadzić prace nad poprawą wyceny procedur medycznych.
Nie można zapomnieć o wspieraniu finansowania badań genetycznych. Stąd też moim celem będą działania w kierunku zwiększenia ich finansowania, by umożliwić wcześniejsze wykrywanie chorób metabolicznych oraz nowotworowych, w tym raka pęcherza, prostaty i piersi.
Pamiętając o konieczności rozwoju edukacji medycznej będę dążył do jak największego wspierania rozwoju Kolegium Nauk Medycznych na Uniwersytecie Rzeszowskim i rozwoju kierunków promedycznych w ramach Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Krośnie i Uczelni Państwowej im. Jana Grodka w Sanoku.
Konieczna jest też odbudowa szpitalnictwa i stworzenie programów szczepień. W tym zakresie skoncentruję się na odbudowie szpitalnictwa po pandemii z zakresu chorób zakaźnych oraz promocji programów szczepień, w tym przeciwko HPV. Koniecznym i ważnym zadaniem będzie dla mnie również poprawa leczenia i dostępności w zakresie psychiatrii dziecięcej.
Czy jako radny doktor nauk medycznych Dariusz Sobieraj będzie pamiętał o wspieraniu rodzin i zapewnieniu im bezpieczeństwa?
Położę istotny nacisk na rozwój programów wspierających rodziny, w tym opieki domowej, przedłużenia urlopów rodzicielskich, pomoc w zatrudnieniu dla młodych matek i wsparcie w powrocie na rynek pracy. By poprawić bezpieczeństwo seniorów zamierzam prowadzić działania zmierzające do budowy i wsparcia domów opieki społecznej, tworzenia domów aktywności dla seniorów, promowania aktywnego wypoczynku i integracji społecznej. Pamiętając o potrzebach dzieci i młodzieży, będę kontynuował działania zmierzające do promocji sportu i zdrowego stylu życia tej grupy wiekowej młodego pokolenia.
Jakie inne przedsięwzięcia zamierza Dariusz Sobieraj podjąć w ramach pracy w Sejmiku Województwa Podkarpackiego?
Przede wszystkim konieczna jest dalsza informatyzacja usług samorządowych. Dlatego będę zmierzał do ułatwienia dostępu do usług publicznych przez ich informatyzację, tak aby każdy mieszkaniec mógł załatwić sprawy samorządowe bez wychodzenia z domu. W ramach rozwoju infrastruktury komunikacyjnej będę wspierał wszelkie działania wspierające rozwój osi komunikacyjnej Sanok–Krosno–Bieszczady oraz aktywizację turystyki w Bieszczadach przy wykorzystaniu infrastruktury kolejowej, a także budowę kolei aglomeracyjnej: Ustrzyki – Jasło – Rzeszów.
Konieczne jest też dofinansowanie samorządów i gmin uzdrowiskowych. Nikogo nie powinno zatem dziwić, że będę wspierał i kreował przedsięwzięcia mające na celu powiększanie inwestycji dotyczących rozwoju zielonej energii w ośrodkach uzdrowiskowych, a także budowy farm fotowoltaicznych czy źródeł geotermalnych. Bardzo ważne wydaje się być wsparcie dostępu do karbonizacji, technologii pozwalającej przetwarzać osady ściekowe oraz wszelkie odpady na węgiel aktywny. Węgiel, który jest bardzo poszukiwany na rynku. Przychody z jego sprzedaży pozwolą praktycznie zwolnić mieszkańców z opłat za wodę i ścieki.
Dla Bieszczadów i całego Podkarpacia ważne jest wsparcie turystyki i sportu. Dlatego też będę wspierał i podejmował działania idące wykorzystania potencjału Soliny oraz źródeł geotermalnych dla rozwoju turystyki, wraz z rozwojem stacji kolei linowej. Konieczna jest też odbudowa Centrum Sportowo-Wojskowego w Ośrodku na Jaworze, co należy również do moich priorytetów. Za istotne i zasadne uważam inwestycje w bezpieczeństwo pieszych i innych uczestników dróg poprzez budowę dróg i chodników, rond i skrzyżowań bezkolizyjnych. Istotne jest dla mnie także wspieranie ochotniczych straży pożarnych. Moim zadaniem będzie także opiniowanie programów, które mają wzmocnić bezpieczeństwo mieszkańców Podkarpacia w kontekście potencjalnych zagrożeń zewnętrznych.
Dziękuję za rozmowę.
Henryk Nicpoń
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.