reklama

Wiktor Szwagiel to bohater, którego pamięć trwa. Uroczystość w Lesku upamiętniła policjanta

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Wiktor Szwagiel to bohater, którego pamięć trwa. Uroczystość w Lesku upamiętniła policjanta - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
33
zdjęć

Udostępnij na:
Facebook
Powiat leskiWiktor Szwagiel był nie tylko odważnym funkcjonariuszem Policji Województwa Śląskiego II RP, ale także człowiekiem, który swoją służbą zapisał się w historii jako jeden z pierwszych bohaterów II wojny światowej. W sobotę, 31 sierpnia, 85 lat po jego tragicznej śmierci, na jego grobie odbyła się podniosła uroczystość, podczas której Instytut Pamięci Narodowej odznaczył jego miejsce spoczynku tabliczką „Grób Weterana walk o wolność i niepodległość Polski”.
reklama

Wiktor Szwagiel, pochodzący z Leska, zginął 14 sierpnia 1939 roku w Piekarach Śląskich, pełniąc swoją służbę. Tego dnia, podczas eskortowania do aresztu członka niemieckiej grupy dywersyjnej „Freikorps”, został zastrzelony przez jego wspólnika. Zabito go czterema strzałami w plecy – atak ten stał się symbolem brutalności nadchodzącej wojny, która niebawem miała ogarnąć całą Europę. Był jednym z pierwszych bohaterów, którzy oddali życie w obronie wolności i niepodległości Polski.

Fot. Powiat Leski

Wiktor Szwagiel to postać, która na zawsze zapisała się w historii Polski swoją odwagą, oddaniem i poświęceniem. Urodził się 27 lutego 1898 roku w Lesku. Jego młodość została ukształtowana przez działalność w Towarzystwie Gimnastycznym „Sokół” oraz przez rodziców – Michała Szwagla i Walerię z domu Słotwińską – którzy zaszczepili w nim głębokie poczucie miłości do Polski. Chciał dołączyć do Legionów Polskich, jednak ze względu na młody wiek i słabe zdrowie, nie było mu dane walczyć w pierwszej linii. Dopiero po osiągnięciu pełnoletności został powołany do wojska austro-węgierskiego i wysłany na front włoski, gdzie służył aż do zakończenia I wojny światowej.

reklama

W uroczystościach zorganizowanych przez Zarząd Wojewódzki Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów Województwa Śląskiego oraz Zarząd Wojewódzki Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów w Rzeszowie udział wzięli bliscy Wiktora Szwagla: Jerzy Szwagiel z żoną Małgorzatą i synem Michałem, a także przedstawiciele Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie i Garnizonu Śląskiego, w tym Komendy Miejskiej Policji w Piekarach Śląskich, gdzie Szwagiel służył. Wśród zgromadzonych znaleźli się również przedstawiciele Krajowego i Wojewódzkiego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów, Związku Sybiraków, Instytutu Pamięci Narodowej, lokalni samorządowcy oraz mieszkańcy. Wydarzenie rozpoczęło się mszą świętą w kościele pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Lesku, którą koncelebrowali ksiądz probosz Mieczysław Bąk oraz duszpasterz podkarpackiej policji ksiądz Marek Buchman. Następnie uczestnicy przeszli na cmentarz w Lesku, gdzie spoczywa Wiktor Szwagiel. Tam, po okolicznościowych przemówieniach, złożono kwiaty, wieńce oraz zapalono znicze pamięci.

reklama

Po uroczystości na cmentarzu uczestnicy przemaszerowali do Komendy Powiatowej Policji w Lesku, gdzie odbyła się uroczysta zbiórka. Osobom zaangażowanym w upamiętnienie Wiktora Szwagla wręczono pamiątkowe medale, w tym Medal „100-lecia Śląskiej Policji”, Medal „Za zasługi dla Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów Województwa Śląskiego”, Medal „W 100. Rocznicę Powołania Policji Państwowej” oraz Odznaki Honorowe Sybiraka. Starosta leski Wojciech Stelmach otrzymał medal „100-lecia Śląskiej Policji”.

reklama

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama