W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości mieszkańcy i goście Leska zgromadzili się na Zamku Kmitów, by wspólnie uczcić pamięć osób, które walczyły o odzyskanie i utrzymanie wolności Polski. Wieczór upłynął w podniosłej, refleksyjnej atmosferze. Organizatorzy połączyli prezentację filmową z prelekcją, co pozwoliło uczestnikom spojrzeć na lokalne wydarzenia historyczne z szerszej perspektywy.
Fot. Powiat Leski
Centralnym elementem programu była projekcja filmu „Bieszczadzkie Orlęta 1918–1919”. Pokaz przypomniał widzom trudne doświadczenia młodych ludzi, których poświęcenie wpisało się w szerszy kontekst odzyskiwania przez Polskę niepodległości w latach 1918–1919. Film stał się punktem wyjścia do dyskusji i zadumy nad ceną, jaką przyszło zapłacić kolejnym pokoleniom za suwerenność państwa.
Fot. Powiat Leski
Prelekcja jako uzupełnienie obrazu historycznego
W trakcie wieczoru odbyła się prelekcja prowadzona przez Michała Michniewicza. Wypowiedź prelegenta była elementem programu informacyjnego wydarzenia i miała na celu przybliżenie kontekstu pokazywanego materiału filmowego oraz lokalnych realiów historycznych. Uczestnicy mogli dzięki temu połączyć wiedzę przekazywaną na ekranie z osobistymi refleksjami i rozmowami prowadzonymi po pokazie.
Fot. Powiat Leski
Organizatorzy zwrócili uwagę na znaczenie wspólnego upamiętniania, zarówno jako aktu wdzięczności wobec tych, którzy walczyli o niepodległość, jak i jako sposobu kultywowania społecznej pamięci. Wieczór był okazją do rozmów między mieszkańcami i gośćmi, a także do osobistych refleksji nad znaczeniem przeszłości w życiu lokalnej wspólnoty. Organizatorzy podziękowali wszystkim przybyłym za udział, wskazując, że pamięć i wdzięczność wobec bohaterów powinny towarzyszyć zarówno w dniach świątecznych, jak i na co dzień.
Komentarze (0)