Święto Trzech Króli, jedno z najstarszych i najważniejszych świąt chrześcijańskich, obchodzone jest w Polsce w wyjątkowo uroczysty sposób. W tym dniu w wielu miastach, miasteczkach i wsiach organizowane są orszaki, które przypominają podróż Trzech Mędrców – Kacpra, Melchiora i Baltazara – niosących dary dla nowo narodzonego Jezusa. Tradycja ta kultywowana jest również w Polańczyku, gdzie z każdym rokiem zyskuje na popularności.
Tegoroczne obchody rozpoczęły się przed siedzibą Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Turystyki w Polańczyku. W barwnym pochodzie wzięli udział mieszkańcy, strażacy, uczniowie lokalnych szkół oraz kuracjusze wypoczywający w uzdrowiskach. W asyście dźwięków kolęd i muzyki granej przez Kapelę Siwy Jan uczestnicy przeszli ulicami miejscowości do Sanktuarium Matki Bożej Pięknej Miłości. Na czele orszaku szła Gwiazda Betlejemska niesiona przez młodego strażaka Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej z Myczkowa, symbolicznie wskazując drogę do celu.
Trzy orszaki – różnorodność w jedności
Uczestnicy orszaku zostali podzieleni na trzy grupy, z których każda podążała za swoim królem. Orszak Kacpra, nazywany także orszakiem europejskim, tworzyli uczniowie i przedstawiciele szkół z Berezki i Myczkowa. Orszak Melchiora, określany jako azjatycki, zgromadził społeczności z Bukowca, Zawozu i Wołkowyi. Natomiast orszak Baltazara, czyli afrykański, został utworzony przez uczniów i przedstawicieli szkoły Bóbrki oraz Myczkowiec.Barwne stroje, symboliczne korony i wspólne śpiewanie kolęd wprowadziły uczestników w podniosły, a zarazem radosny nastrój. W wydarzeniu wzięli udział również lokalni samorządowcy, w tym Adam Piątkowski, wójt gminy Solina; Wojciech Stelmach, starosta powiatu leskiego oraz Krzysztof Pecka, członek zarządu powiatu leskiego i dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Turystyki w Polańczyku.
Po zakończeniu uroczystego pochodu uczestnicy udali się na nabożeństwo do Sanktuarium Matki Bożej Pięknej Miłości. Mszę świętą odprawił ksiądz prałat Wojciech Szlachta, który w homilii nawiązał do symboliki Święta Trzech Króli, podkreślając znaczenie wspólnoty i wiary w codziennym życiu.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.