reklama

"Wędrówki po polańskich szlakach". Premiera przewodnika historyczno - przyrodniczego

Opublikowano:
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Niezbędnik turysty Przewodnik historyczno - przyrodniczy „Wędrówki po polańskich szlakach” to publikacja, której uroczysta premiera miała miejsce w ubiegłą niedzielę w bieszczadzkiej Polanie.
reklama

12 lutego br. w świetlicy wiejskiej w Polanie odbyło się spotkanie związane z promocją przewodnika historyczno - przyrodniczego „Wędrówki po polańskich szlakach”.

Spotkanie miało charakter uroczysty, a wśród gości pojawili się samorządowcy, leśnicy, spore grono przewodników należących do Stowarzyszenia Przewodników Turystycznych Karpaty, a także sympatycy i mieszkańcy wsi Polana. 

Wędrówki po polańskich szlakach

„Wędrówki po polańskich szlakach” to ciekawe i szczegółowe opracowanie w formie przewodnika, opisujące walory turystyczne, atrakcje historyczne i przyrodnicze, które spotkamy wędrując szlakami spacerowymi znajdującymi się we wsi Polana i jej bliskiej okolicy. 

Publikacja powstała w ramach projektu „Polana jakiej nie znacie”, a  ukazała się dzięki nieformalnej Grupie Inicjatywnej wsi Polana. Opracowanie przewodnika wspierała Szkoła w Polanie, Muzeum Polańskie Zbiory Historyczne oraz gmina Czarna (bieszczadzka), a fundusze na projekt pozyskane zostały od ośrodka Działaj Lokalnie działającego przy Fundacji Bieszczadzkiej w Ustrzykach Dolnych. 

Autorami tekstów zamieszczonych w przewodniku „Wędrówki po polańskich szlakach” są Hanna Myślińska, Witold Smoleński i Daniel Mikrut, który opracował również mapki. 

Grupa Inicjatywna Wsi Polana

Grupa Inicjatywna wsi Polana zrealizowała i opracowała już sześć projektów - wszystkie pod wspólnym tytułem „Ocalić od zapomnienia”. 

„Powstaje jakiś pomysł, szykujemy się i go realizujemy. Mózgiem naszych działań, osobą, która niezmiennie nas cały czas motywuje i podsuwa pomysły jest pani Maria Faran”- tak w skrócie o tej twórczej grupie mówi Hanna Myślińska - koordynator projektu.

Grupa ta, poza realizacją projektów opiekuje się również miejscami, które zostały odnowione, wyremontowane czy też wyeksponowane w ramach podjętych inicjatyw.

Projekty „Ocalić od zapomnienia”

  • „Ocalić od zapomnienia - dziedzictwo Polany” - 2009 r. - remont dzwonnicy parawanowej na placu dawnego kościoła kat. na tzw. kościelisku, odnowienie starych grobów na cmentarzu przykościelnym, odsłonięcie fundamentów pokościelnych, opracowanie i zamontowanie tablicy inf. o historii tego miejsca
  • Pozostawić po sobie ślad - 2012 r. kontynuacja prac na kościelisku, konkurs wiedzy o Polanie, wystawa fotograficzna w świetlicy wiejskiej „Spacerkiem po Polanie”
  • Polańskie zbiory historyczne - 2013 r. - urządzenie pomieszczenia muzeum w świetlic wiejskiej, zebranie i uwidocznienie eksponatów, opracowanie mapy przedwojennej Polany z zaznaczonymi, ówczesnymi gospodarstwami z podaniem nazwisk ich właścicieli
  • Ocalić od zapomnienia - zachować historię tej ziemi - 2015 r.- wytyczenie i oznakowanie ścieżki historycznej do dawnej kopalni ropy naftowej, opracowanie i zamontowanie tablicy historycznej
  • Figura Św. Jana Nepomucena oraz Krzyż Pamięci - świadkowie historii Polany - 2018 - projekt realizowany z okazji 100-lecia Niepodległej, cel: zaprojektowanie i postawienie kapliczki ze Św. Janem Nepomucenem oraz Krzyża Pamięci
  • I najnowszy projekt z 2022 r. „Wędrówki po polańskich szlakach” - przewodnik z archiwalnymi i aktualnymi zdjęciami, z dokładnym opisem ścieżek i szlaków spacerowych, prowadzących w niezwykle atrakcyjne miejsca. 
Spotkaniu towarzyszyły występy uczniów tutejszej szkoły i recital jej absolwentki - Emilki Caban, a panie z Koła Gospodyń Wiejskich przygotowały poczęstunek. 

Pełna sala podczas promocji przewodnika, świadczy o trafionym pomyśle i dużym zainteresowaniu nie tylko publikacją, ale też samą Polaną. Ta położona u  podnóża pasma Otrytu, w dolinie potoków Czarnego i Głuchego wieś,  ma wiele do zaoferowania turystom ceniącym ciszę i spokoj podczas aktywnego wypoczynku. 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy