reklama
reklama

Sprzęt turystyczny przydatny w Bieszczadach latem. Sprawdź nasze top 15

Opublikowano:
Autor:

Sprzęt turystyczny przydatny w Bieszczadach latem. Sprawdź nasze top 15 - Zdjęcie główne

Bieszczady

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Niezbędnik turysty Wybierasz się podczas urlopu w Bieszczady? Marzy Ci się zew natury połączony z kontemplacją przyrody w ciszy i spokoju? Sprawdź więc, co zabrać na kilkudniowy trekking górskimi szlakami, oprócz prowiantu i zapasowej odzieży.
reklama

Przygotowaliśmy dla Ciebie gotową listę, z którą możesz zapakować plecak trekkingowy na wędrówkę po Bieszczadach. Warto, aby miał on pas brzuszny, dzięki niemu nie obciążysz zanadto kręgosłupa. Ponadto pamiętaj też o wygodnych butach górskich, z odpowiednią podeszwą i cholewką. Obuwie trekkingowe  powinno być antypoślizgowe i stabilizować kostkę.

TOP 15 - letniego sprzętu turystycznego przydatnego w Bieszczadach

  1. Namiot – jego wielkość dobierz do ilości osób wędrujących z Tobą. Na kilkudniowy trekking wystarczy ten samorozkładający się. Jest szybki i prosty w obsłudze, ponadto bardzo lekki. Zwróć tylko uwagę, aby był wodoodporny i miał ochronę UV.
  2. Śpiwór – letni śpiwór puchowy zapewni Ci zarówno wygodę, jak i komfort cieplny podczas chłodnych, górskich nocy. Plusem jest również to, że po złożeniu jest lekki i zabiera mało miejsca w plecaku.
  3. Karimata lub mata samopompująca – wybierając karimatę, weź tę z izolacją aluminiową od podłoża.  Alternatywą będzie samopompująca mata, która przypomina cienki materac. Jest wygodniejsza i daje dodatkowe podparcie dla kręgosłupa podczas snu. Łatwa w obsłudze, pompuje się bardzo szybko, jest lekka, a po złożeniu bardzo mała.
  4. Kijki trekkingowe - zapewniają dodatkowe podparcie podczas wspinaczki w wyższe partie gór, a także dodatkowo odciążają kręgosłup podczas wędrówki. Pomagają również w zachowaniu bezpieczeństwa na mokrym i śliskim terenie.
  5. Czołówka wraz z dodatkowymi bateriami – przyda Ci się po zapadnięciu wzroku. Latarki czołowe są wygodniejsze od tradycyjnych, gdyż nie zajmują rąk.
  6. Termos – podczas kilkudniowej wędrówki po górach lepszy będzie termos metalowy od termosu szklanego, ze względu na większą jego wytrzymałość i odporność na wstrząsy oraz uderzenia. Korek z gwintem pozwoli zaś dłużej zachować ciepło.
  7. Butelka z filtrem na wodę – najczęściej w butelkach montowane są filtry węglowe. Zatrzymują one zanieczyszczenia i poprawiają smak wody. Butelka na górskie szlaki powinna mieć minimum 1 litr pojemności, a im większa, tym lepsza.
  8. Uzdatniacz do wody – przyda Ci się, gdy zabraknie Ci wody pitnej i będziesz chciał wykorzystać tę ze strumienia. Niestety możesz znaleźć niej oprócz bakterii również inne zanieczyszczenia. Pamiętaj, aby pobierać wodę tylko z ujęć, w których woda jest zimna i płynie wartkim strumieniem. Uzdatniacz do wody warto kupić np. w tabletkach.
  9. Zestaw sztućców i naczyń turystycznych – do wyboru masz zarówno metalowe, jak i plastikowe komplety. Alternatywą są menażki.
  10. Karta survivalowa lub multitool – przydatny gadżet, który zastąpi sporą ilość narzędzi. W jednym akcesorium znajdziesz bowiem np. nożyczki, cążki, śrubokręt, scyzoryk, przecinak, nożyczki, miarkę, kombinerki, siekierkę itp.
  11. Telefon i powerbank – nie zapomnij ich naładować przed wędrówką, a także na wszelki wypadek zabrać tradycyjnej mapy. W Bieszczadach często brak zasięgu, szczególnie w przypadku Internetu.
  12. Gwizdek alarmowy - kupuj zawsze w sprawdzonym sklepie turystycznym. W odróżnieniu od zwykłej jego wersji jest znacznie głośniejszy. Minimalna głośność powinna wynosić ok. 106-108 Db., aczkolwiek można kupić również takie o mocy 150 Db.
  13. Kuchenka turystyczna – pamiętaj, że w górach nie należy używać otwartego ognia. Kuchenka turystyczna pozwoli Ci więc szybko i bezpiecznie przygotować ciepły posiłek. Polecamy lekką jej wersję miniaturową na kartridże gazowe. Jej atutem są bardzo małe wymiary, dzięki czemu nie zajmuje w plecaku wiele miejsca.
  14. Apteczka – a w niej: rękawiczki jednorazowe, gazy i kompresy jałowe, plastry, środek dezynfekcyjny, nożyczki, bandaże, środek na ukąszenia owadów, krem przeciwsłoneczny, panthenol na oparzenia słoneczne, altacet w żelu na stłuczenia.
  15. Koc ratunkowy – srebrną stroną układamy go do ciała w przypadku, gdy chcemy poszkodowanego ogrzać, a złotą, gdy schłodzić.
 

Życzymy udanej i bezpiecznej wędrówki!

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama