reklama

Jak wybrać lornetkę do nocnych obserwacji gwiazd?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Jak wybrać lornetkę do nocnych obserwacji gwiazd? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Materiały partnerówCzy wiesz, że do uzyskania naprawdę spektakularnych obserwacji nocnego nieba, nie trzeba od razu sięgać po teleskop? Wystarczy użyć lornetki nocne, aby na zawsze odmienić swoje spojrzenie na gwiazdy, Księżyc i Drogę Mleczną. Sprawdź, jak wybrać lornetkę do nocnych obserwacji kosmosu i cieszyć się pięknem wszechświata.

Dlaczego warto obserwować nocne niebo przez lornetkę?


Tak naprawdę każda lornetka daje niezwykle fascynujące spojrzenie na nocne niebo. Wystarczy sięgnąć po taki sprzęt, aby odkryć, jak wiele gwiazd widać na niebie, gdy spogląda się w kosmos nie tylko gołym okiem. Co więcej, lornetka umożliwia zobaczenie wielu szczegółów Księżyca, umożliwiając odkrycie go jako nie tylko płaski dysk widziany daleko na nocnym niebie.
Wybierając lornetkę do obserwowania nocnego nieba, warto sięgnąć jednak po taką, która umożliwi maksymalnie precyzyjne obserwacje. W dalszej części tego artykułu znajdziesz podpowiedzi, jakie parametry powinien mieć taki sprzęt.


Jakie powiększenie i średnica obiektywu lornetki do obserwacji nieba?


Do zastosowań astronomicznych polecane są lornetki o powiększeniu z zakresu od 7x do 10x. Oczywiście można skorzystać z instrumentów optycznych o większym powiększeniu, ale należy wtedy pamiętać, że są one bardzo czułe na naturalne drgania rąk w trakcie trzymania, stąd wymagają stosowania statywów (alternatywą są lornetki z wbudowaną stabilizacją).
Za minimalną średnicę obiektywu lornetki do obserwowania nocnego nieba przyjmuje się 50 mm. Taki instrument optyczny pozwala na skuteczne obserwowanie Księżyca, a nawet wybranych planet Układu Słonecznego - Jowisza czy Wenus. Warto jednak sięgnąć także po lornetki nocne z większymi obiektywami, np. 80 mm, co pozwoli na jeszcze głębsze wejrzenie we wszechświat.


Jaka źrenica wyjściowa lornetki do obserwacji kosmosu? 


Do obserwowania nocnego nieba dobrze jest wybierać lornetki ze źrenicą wyjściową nieprzekraczającą 5 mm. W przeciwnym wypadku może zdarzyć się tak, że satysfakcjonujące obserwacje wszechświata uda się uzyskać jedynie przy bardzo ciemnym niebie (a więc z dala od cywilizacji). Aby więc nie musieć od razu wszystkiego rzucać i wyjeżdżać w Bieszczady, dobrze jest nabyć lornetkę o ww. źrenicy wyjściowej ok. 5 mm, która pozwoli na skuteczne oglądanie Księżyca, gwiazd i planet nawet przy stosunkowo zanieczyszczonym światłem nocnym niebie.


Pole widzenia lornetki astronomicznej


Innym ważnym parametrem lornetki astronomicznej jest pole widzenia. Jest ono podawane w m/m lub w stopniach. Należy poszukiwać lornetki, która daje możliwie największe pole widzenia przy danych parametrach średnicy obiektywu i powiększenia. Należy jednak uważać, aby nie nabyć lornetki o zbyt szerokim polu widzenia, gdyż taki instrument optyczny może skutkować zniekształceniami obiektów nocnego nieba.
Lornetka typu zoom do obserwacji nocnego nieba


Wybierając lornetkę astronomiczną, warto postawić na modele bez możliwości zmiany powiększenia. Dlaczego? Z tego samego powodu, z którego wybiera się obiektywy stałoogniskowe do fotografii. Obiektywy typu zoom wymagają wielu kompromisów, które mogą wpływać na jakość obrazu czy pole widzenia. Podczas obserwowania nocnego nieba funkcja zoomu nie będzie aż tak przydatna, jak np. przy obserwacji przyrody. Stąd lepiej wybrać lornetkę bez zmiany powiększenia, która umożliwi maksymalnie satysfakcjonujące obserwacje astronomiczne.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE