reklama

Krowa ważniejsza niż mąż lub żona?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: AP

Krowa ważniejsza niż mąż lub żona? - Zdjęcie główne

foto AP

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura sztuka tradycja W Bieszczadach, jak i w całych Karpatach (a zapewne też w innych regionach) posiadanie krowy było często warunkiem przeżycia rodziny
reklama

Robiono więc wszystko żeby zabezpieczyć zwierzę przed chorobami i urokami. Między innymi stosowano magię. Czy krowa była ważniejsza od ludzi?

Jak pisze dr Olga Solarz na blogu Magia ludowa Karpat:

Krowa w rodzinie to skarb! Ważniejszy niż mąż czy żona. Analiza metryk zgonów i małżeństw z dzisiejszej perspektywy może wydawać się szokująca. Bo dawniej nie było rzeczą niecodzienną, by po śmierci współmałżonka brać sobie nową „połówkę”.

Szczególnie, gdy w domu były małe dzieci lub, gdy pola było sporo i nie było komu obrabiać. Okres żałoby czasem trwał tak krótko, że nieboszczyk nie zdążył ostygnąć w grobie (jedna z moich babek owdowiała 1 lutego 1839 roku, a 15 kwietnia miała już nowego męża).  

Małżeństwo było układem, czasem lepszym, czasem gorszym. Natomiast krowa była warunkiem przeżycia, bo ona karmiła dzieci, które z kolei były sensem rodziny. Krowy za darmo nie dostaniesz, ale żonę lub męża z odzysku już tak.

Przetrwanie, zdrowe potomstwo i życie w normach określonych przez grupę – to były filary wsi. Bo gdy ci w połogu zmarła żona i zostawiła pięcioro dziatków, to nie myślisz długo, tylko szukasz pierwszej wolnej, choćby i z własnymi dzieciuchami, byleby zajęła się twoimi.

Bo miłość to nasza cywilizacyjna zdobycz, tak jak dostatnie życie oraz czas wolny.

Link do bloga: https://www.facebook.com/magialudowakarpat/photos/a.105616521442615/133862468618020/


reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama