reklama

Klasztor Sióstr Nazaretanek w Komańczy. Wirtualna Komańcza [VIDEO]

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Biuro Podróży Dzikie Bieszczady

Klasztor Sióstr Nazaretanek w Komańczy. Wirtualna Komańcza [VIDEO] - Zdjęcie główne

foto Biuro Podróży Dzikie Bieszczady

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura sztuka tradycjaGmina Komańcza promuje obiekty architektury drewnianej w ramach projektu „Wirtualna Komańcza – szlakiem architektury drewnianej, krzyży i kapliczek” . Dziś film o Klasztorze Sióstr Nazaretanek w Komańczy
reklama

Klasztor Sióstr Nazaretanek w Komańczy to drewniany dom z murowanym parterem w stylu szwajcarskim. Zaczęto go budować  w 1929 roku. Budynek jest położony na wysokości ok. 520 m n.p.m. Dom został poświęcony 12 sierpnia 1931 roku. W tym czasie połowę domu objęto klauzurą zakonną i przeznaczono dla sióstr zakonnych.

I tych zwykle tam przybywających i tych z innych domów zakonnych, które przyjeżdżały celem poratowania zdrowia. Druga część domu została przeznaczona dla przyjezdnych gości. 

Podczas okupacji niemieckiej w klasztorze kwaterowali Niemcy. Mimo to  siostry zakonne ukrywały tam poszukiwanych kapłanów i osoby pochodzenia żydowskiego, pomagały w ucieczce za granicę i kontaktowały z kurierami.

W okresie od 29 października 1955 do 28 października 1956 w klasztorze internowany był Prymas Polski Kardynał Stefan Wyszyński. Na pamiątkę tego faktu, utworzono w klasztorze Izbę Pamięci Kardynała, w której zgromadzono wiele pamiątek związanych z jego obecnością w tym miejscu.

reklama

W filmie przygotowanym przez GOK w Komańczy znajdziecie więcej informacji i ciekawostek o klasztorze.

VIDEO

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama