reklama

Zakaz kąpieli przy „Białej Flocie” w Solinie. Mają zostać podjęte konkretne kroki

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Kamil Mielnikiewicz

Zakaz kąpieli przy „Białej Flocie” w Solinie. Mają zostać podjęte konkretne kroki - Zdjęcie główne

Jezioro Solińskie | foto Kamil Mielnikiewicz

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Jezioro Solińskie i okoliceJedno z dwóch oficjalnych kąpielisk nad Jeziorem Solińskim zostało zamknięte. Przeprowadzone badania wykazały, że woda przy „Białej Flocie” w Solinie nie spełnia wymaganych form. Niestety taka sytuacja, może negatywnie wpłynąć na ruch turystyczny, zwłaszcza, że nieznana jest data ponownego otwarcia kąpieliska, która aktualnie określana jest terminem: „do odwołania”.
reklama

Kąpielisko nad Jeziorem Solińskim zamknięte

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny zarządził zamknięcie kąpieliska przy „Białej Flocie” w Solinie. Badania przeprowadzone przez Laboratorium Higieny Komunalnej WSSE w Rzeszowie wykazały przekroczenie dopuszczalnych poziomów bakterii Escherichia coli w wodzie, co skutkowało wykluczeniem możliwości korzystania z kąpieliska. Miejsce pozostanie zamknięte do odwołania. W związku z tym mieszkańcy i turyści muszą zrezygnować z tego popularnego punktu rekreacji, aż do momentu poprawy jakości wody i ponownego zatwierdzenia przez sanepid.

Solina, znana z malowniczych krajobrazów i atrakcji takich jak przejażdżki koleją gondolową czy zobaczenie i przejście największą zaporą wodną w Polsce, przyciąga corocznie rzesze turystów. Wielu z nich decyduje się na kąpiele w Jeziorze Solińskim, a „Biała Flota” jest jednym z dwóch oficjalnych kąpielisk na tym obszarze. Drugim jest kąpielisko „Patelnia” w Polańczyku, które pozostaje otwarte. Ponadto, dostępne są miejsca okazjonalnie wykorzystywane do kąpieli, takie jak „Cypel” w Polańczyku i „Zielona Plaża” w Zawozie, gdzie funkcjonują dyżury ratowników Bieszczadzkiej Grupy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

reklama

Fot. Facebook/Bieszczadzkie WOPR

Zamknięcie kąpieliska przy „Białej Flocie” może mieć poważne skutki ekonomiczne. Łukasz Dytkowski, radny Rady Gminy Solina, zwrócił uwagę, że lokalni przedsiębiorcy już otrzymują różne zapytania w związku z zaistniałą sytuacją.

Mieszkańcy prowadzący działalność gospodarczą zaczęli otrzymywać liczne telefony z pytaniem o „zatrute” jezioro. Mają się pojawiać również osoby, które z uwagi na aktualny stan wody, zaczęli odwoływać rezerwacje przyjazdu. Jest to kryzysowa sytuacja dla gminy

– informuje radny Łukasz Dytkowski.

reklama

Reakcje lokalnych władz i planowane działania

Adam Piątkowski, wójt gminy Solina, stara się uspokoić sytuację, podkreślając, że Jezioro Solińskie charakteryzuje się wysoką jakością wód.

Jak jestem wójtem już 10 lat, jest to pierwsze takie incydentalne zdarzenie w Solinie. Co warto podkreślić, woda w Jeziorze Solińskim od 2020 roku posiada pierwszej klasy czystość, a akurat centralnie w tym miejscu pojawiło się zanieczyszczenie

– mówi Adam Piątkowski.

Wójt zapowiedział również podjęcie działań mających na celu ustalenie przyczyn zanieczyszczenia.

reklama

Trzeba byłoby sprawdzić wszystkich działających tam przedsiębiorców, bo ja nie wiem kto to zrobił i co mogło być przyczyną niespełniania norm wody. Będziemy sprawdzać tych, co pływają po jeziorze, czy wywiązują się oni ze swoich obowiązków, w kontekście gospodarki wodno-ściekowej. Musimy wymagać od wszystkich, którzy korzystają z jeziora, żeby oni zachowywali się odpowiednio. Są też sytuacje, że ktoś dostaje dzierżawę, bytuje nad wodą, a nie ma żadnej infrastruktury, jeżeli chodzi o sanitariaty

– dodaje.

Krzysztof Pecka, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Turystyki w Polańczyku oraz zarządca kąpieliska, poinformował, że wyniki ponownych badań mają być znane najprawdopodobniej w sobotę, 27 lipca. Od ich wyniku zależeć będzie dalszy los kąpieliska przy „Białej Flocie”.

Czym jest bakteria Escherichia coli?

Bakterie Escherichia coli, podobnie jak enterokoki, są naturalnie obecne w jelitach. Zakażenie enterokokami może prowadzić do poważnych stanów, takich jak sepsa i zakażenie krwi, a także do infekcji w obrębie jamy brzusznej, miednicy oraz ran. E. coli jest odpowiedzialna za zatrucia pokarmowe i może również powodować zakażenia dróg moczowych.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama