reklama

Polańczyk to jedna z najchętniej odwiedzanych miejscowości turystycznych. Co stanowi o jej popularności? [ZDJĘCIA, WIDEO]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Jezioro Solińskie i okolice Polańczyk to urokliwa uzdrowiskowa miejscowość zlokalizowana nad Jeziorem Solińskim. Jego położenie jest jednym z atutów czyniących go atrakcyjnym pod względem krajobrazowym oraz klimatycznym. W sezonie letnim, „kurort” odwiedzany jest przez rzeszę turystów, z kolei przez cały rok chętnie przyjeżdżają tutaj kuracjusze.

Polańczyk to jeden z tych punktów, który znany jest przez każdą osobę, która chociaż raz odwiedziła Bieszczady. A wszystko to za sprawą doskonale rozwiniętych miejsc noclegowych o różnym poziomie standardów, smacznej regionalnej kuchni, a także walorów naturalnych. Zapewne nie będą się tu nudzić osoby lubiące spacerować, a także Ci, którzy preferują odpoczynek nad wodą. Wypożyczalnie sprzętu wodnego, plaża, a jednocześnie rozległe ścieżki spacerowe i niesamowite widoki sprawiają, że wypoczynek w tej miejscowości przypadnie do gustu nawet najbardziej wymagającym gościom.

Polańczyk, czyli popularny „kurort” nad Jeziorem Solińskim

Głównym atutem stanowiącym popularność Polańczyka to łatwy dostęp do Jeziora Solińskiego, czyli zalewu powstałego dzięki zaporze, będącym największym sztucznym zbiornikiem w naszym kraju o powierzchni 22 kilometrów kwadratowych i pojemności około 500 milionów metrów sześciennych. Długość linii brzegowej wynosi około 150 kilometrów.

W zależności od spiętrzenia wody jej lustro sięga do 420 m n.p.m. Zróżnicowany krajobraz złożony z licznych zatok i cypli sprawia, że nawet w środku sezonu oddalając się nieco od centrum usługowo-gastronomicznego znajdziemy chwilę spokoju i samotności. Podłoże plaż jest różnorodne od kamienistych po piaszczyste. Wiosną oraz jesienią, kiedy ruch turystyczny jest mniejszy, a warunki atmosferyczne nie pozwalają na kąpiele, przybywa wielu wędkarzy. Ichtiofauna jest niezwykle bogata. Występują tutaj między innymi: sum, szczupak, troć, boleń, okoń, sandacz, pstrąg, ukleja, krąp, płoć, wzdręga, leszcz, lin oraz karp.

Dużym zainteresowaniem podczas sezonu letniego cieszą się rejsy statkiem spacerowym po Jeziorze Solińskim czy przystanie, przy których można wypożyczyć zarówno kajaki, rowerki wodne, żaglówki jak i łodzie napędzane prądem. Na brzegu znajdują się też strzeżone kąpieliska – Cypel i Patelnia. Ponadto Polańczyk oferuję szeroką gamę ofert gastronomicznych. To właśnie tam zlokalizowana jest restauracja uznawana za jedną z najlepszych w całym regionie. W Polańczyku mamy możliwość spróbowania kuchni regionalnej poprzez kuchnie tradycyjną i wiele rodzajów potraw rybnych.

Przebywając w Polańczyku musimy liczyć się również z tym, że za pozostawienie samochodu na parkingu musimy zapłacić. Większość miejsc parkingowych za pozostawienie pojazdu na cały dzień pobiera opłatę w wysokości 20 zł.

Punkty widokowe w Polańczyku

Punkty widokowe w Polańczyku to jedne z ciekawszych miejsc z których możemy podziwiać panoramę Jeziora Solińskiego i Bieszczadów. Jeden z nich zlokalizowany jest przy osiedlu na tak zwanej Górce, z kolei drugi znajduje się w sąsiedztwie głównego skrzyżowania, tuż za parkingiem przy Centrum Informacji Uzdrowiskowo-Turystycznej.

Punkt na Sawinie położony jest na wysokości 516 m n.p.m. To jedno z najciekawszych miejsc, skąd rozciąga się krajobraz na pobliskie Jezioro Solińskie, Polańczyk, Solinę czy Wołkowyję. Przy dobrej widoczności w oddali zobaczymy też bieszczadzkie szczyty – Smerek, Łopiennik, Magurę Łomiańską, Trohaniec, Połoninę Caryńską czy Połoninę Wetlińską – a ich identyfikację ułatwi nam tablica ze zdjęciem i oznaczonymi punktami.

Wejście na ścieżkę prowadzącą do punktu widokowego zaczyna się w sąsiedztwie głównego skrzyżowania w Polańczyku, tuż obok Centrum Informacji Uzdrowiskowo-Turystycznej. Trasa jest bardzo łatwa i osoby nawet ze słabą kondycją przejdą nią bez żadnych problemów. Dystans? Około 300 metrów. Dla ulepszenia oferty turystycznej w Polańczyku, w 2020 roku, na wzgórzu wybudowano zadaszoną platformę z zamontowanymi lunetami.

Polańczyk jako miejscowość uzdrowiskowa

Polańczyk to najmłodsze podgórskie uzdrowisko. Miejscowość lokowano na prawie wołoskim w dobrach sobieńskich rodu Kmitów. Wieś istniała już w 1580 roku pod nazwą Polieszczańskie. Od 1999 roku jest siedzibą Gminy Solina. Położony jest nad brzegiem Jeziora Solińskiego pomiędzy szczytami gór.

Od 1974 roku na podstawie ustawy o uzdrowiskach, Polańczyk został uznany za miejscowość posiadającą warunki do prowadzenia lecznictwa uzdrowiskowego, dzięki czemu mogły być prowadzone tu ośrodki sanatoryjne. Status uzdrowiska uzyskał w 1999 roku rozporządzeniem Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej. Obecnie funkcjonują w Polańczyku sanatoria: „Amer-Pol”, „Atrium”, „Dedal”, „Plon” i „Solinka”, w których jednocześnie może leczyć się około 900 osób. W ośrodkach znajdują się gabinety zabiegowe i przyrodolecznicze, przystosowane dla potrzeb osób niepełnosprawnych. W Polańczyku leczone są choroby ortopedyczno-urazowe, reumatyczne, endokrynologiczne, kardiologiczne, nadciśnienia, górnych i dolnych dróg oddechowych oraz cukrzycy.

Trasa spacerowa „Perłą Polańczyka”

W okolicach Polańczyka znajduje się kilka tras spacerowych, jednak jedną z najchętniej odwiedzanych jest ta nazywa „Perłą Polańczyka” oznaczaną kolorem żółtym o czasie przejścia oscylującym od 1,5 do 2 godzin.

Spacer rozpoczynamy spod Centrum Informacji Turystycznej i kierujemy się na rondzie w prawo (drogowskaz na Hoczew). Po podejściu 200 metrów skręcamy w lewo w uliczkę asfaltową za hotelem „Na Górce”. Wędrując dróżką asfaltową, która wije się pod górę między domami dochodzimy do końca ostatnich zabudowań i skręcamy w lewo dalej drogą polną zmierzamy w kierunku Kabajki (606 m n.p.m.). Odcinek ten wiedzie poprzez pola i łąki, a ostatni fragment pokonujemy wędrując lasem bukowym. Z punktu widokowego na Kabajce roztacza się piękny widok na jezioro oraz otaczające je wzgórza. Ze szczytu Kabajki schodzimy w dół wydeptaną ścieżką, która prowadzi nas przez las sosnowy w kierunku kolejnego punktu widokowego Horb (560 m n.p.m.).

Po drodze przecinamy niebieski szlak spacerowy, prowadzący z Polańczyka w kierunku Myczkowa. Na Horbie możemy zrobić przerwę podziwiając panoramę Polańczyka. Zejście będzie nas prowadziło odsłoniętym grzbietem, poprzez łąki, skąd cały czas możemy delektować się cudownym krajobrazem. Gdy miniemy łąki, szlak skręci w lewo w stronę potoku Jantik. Gdy dojdziemy do zabudowań przy ulicy Wiejskiej musimy skręcić w prawo i już po chwili dojdziemy do ulicy Bieszczadzkiej w pobliżu Sanktuarium Matki Bożej Pięknej Miłości. Chcąc wrócić do miejsca rozpoczęcia wycieczki musimy skręcić w lewo i po około 500 metrach ukaże nam się budynek Centrum Informacji Uzdrowiskowo-Turystycznej.

Polańczyk – szlaki rowerowe

Ciekawą trasą rowerowa w okolicach Polańczyka jest szlak Greenways „Zielony Rower” o długości 25 kilometrów. Przebieg szlaku: Polańczyk – Wołkowyja – Górzanka – Bereżnica Wyżna – Berezka – Myczków – Polańczyk. Atrakcje tej trasy stanowią długie zjazdy i podjazdy, punkty widokowe, drewniane cerkwie czy ruiny cerkwi w Berezce. Warto wybrać się również na 45-cio kilometrowa pętlę o przebiegu: Polańczyk – Wołkowyja – Górzanka – Stężnica – Baligród – Mchawa – Nowosiółki – Hoczew – Bachlawa – Średnia Wieś – Berezka – Myczków – Polańczyk. Na trasie zobaczymy architekturę drewnianą, wodospad, wysiedlone wsie (Tyskowa), Muzeum Przyrodniczo-Łowieckie Knieja w Nowosiółkach oraz Muzeum Bojków w Myczkowie.

Dla wytrwałych wyzwaniem jest pętla „W krainie jezior” o długości 48 kilometrów. Przebieg trasy: Polańczyk – Myczków – Solina – Bóbrka – Myczkowce – Uherce Mineralne – Glinne – Lesko – Łączki – Weremień – Hoczew – Bachlawa – Średnia Wieś – Berezka – Myczków – Polańczyk. Atrakcjami pętli są dwie zapory, geoatrakcje w postaci kamieniołomu i pomników przyrody nieożywionej Kamień Leski i Skała Myczkowiecka. Dla wprawionych w pokonywaniu dużych odległości rowerzystów idealną trasą będzie pętla o długości 60 kilometrów: Polańczyk – Wołkowyja – Bukowiec – Terka – Polanki – rezerwat „Sine Wiry” – przejazd przez tereny wysiedlonych wsi Zawoja, Łuh i Jaworniki – Kalnica – Przysłup – Krzywe – Dołżyca – Buk – Polanki – Bukowiec – Wołkowyja – Polańczyk. Trasa obfituje w urokliwe krajobrazy przełomów rzecznych, urwisk, kaskad wodnych, cerkwisko i krajobrazów po wysiedlonych wsiach. Długie podjazdy i zjazdy.

W artykule wykorzystano również informację pochodzące ze strony GOKSiT-u Polańczyk.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy