Bieszczadzki Park Narodowy udostępnił trasy dla narciarzy skiturowych, którzy mogą zjechać legalnie z części szczytowych. Dotychczas obowiązywał całkowity zakaz zjazdów na terenie parku.

Dozwolone zjazdy na terenie parku

Jazda na nartach skiturowych to w ostatnim czasie bardzo popularny sposób na zimowe aktywne spędzenie czasu. Od teraz ten sport można uprawiać na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Dyrekcja udostępniła korytarze zjazdowe z Połoniny Wetlińskiej i Caryńskiej, Tarnicy oraz Małej Rawki. W przypadku tego ostatniego szczytu, górną część należy pokonać szlakiem, a zjazd rozpoczyna się poniżej buczyny krzywulcowej.

W chwili obecnej nie ma żadnych oznakowań w terenie, dlatego zalecamy, by korzystać z pomocy doświadczonych przewodników. Dobrym rozwiązaniem jest również kontakt z grupą GOPR

– informuje dyrekcja parku.

Trasy tylko dla doświadczonych narciarzy

Powyższe traki są konieczne do właściwego skorzystania z korytarza zjazdowego. Tylko doświadczeni narciarze, którzy wykorzystują odbiornik GPS, na który pobrali trak są upoważnieni do zjazdu. Należy zwrócić uwagę na zagrożenia, wystające pnie, gałęzie czy kamienie. Jak podkreśla Bieszczadzki Park Narodowy nie są to trasy zjazdowe w potocznym rozumieniu. To obszary, które zostały wyznaczone w oparciu o doświadczenie skiturowe, we współpracy z GOPR i w zgodzie z zasadami ochrony przyrody.

Jesteście odpowiedzialni za swoje bezpieczeństwo podczas zjazdu, dlatego najlepiej korzystać z doświadczenia osób poruszających się w tym terenie na nartach. Kontrolowanych, a tym samym bezpiecznych zjazdów i niezapomnianych wrażeń! Pamiętajcie, że jesteście w Parku Narodowym i zjazdy poza wyznaczonymi obszarami są niedozwolone

– dodaje dyrekcja BdPN.